RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent chce rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Rząd: nie ma mowy

Ordynacja podatkowa poróżni rząd i prezydenta? (fot. freeimages.com/forwardcom)
Ordynacja podatkowa poróżni rząd i prezydenta? (fot. freeimages.com/forwardcom)

Prezydencki pomysł rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatnika jest dla rządu nie do przyjęcia – pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta, która powołuje się na źródła w otoczeniu Ewy Kopacz dodaje jednak, że PO nie zamierza odrzucić projektu przed majowymi wyborami, bo to postawiłoby Bronisława Komorowskiego w niezręcznej sytuacji.

Parlament nie zdąży? Opóźnia się prezydencki plan wsparcia podatnika

W tej kadencji może nie dojść do uchwalenia prezydenckiej propozycji, bu fiskus wątpliwe przepisy interpretował na korzyść podatnika. W środę...

zobacz więcej

Prezydencki projekt zmian w Ordynacji podatkowej zakłada wprowadzenie zasady, która pozwoli – w razie wątpliwości – rozstrzygać na korzyść podatników w procesie wydawania decyzji podatkowych i wyroków sądowych. Inne proponowane zmiany dotyczą m.in.: przedawnienia podatkowego oraz ograniczenia rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji. Projekt jest już w Sejmie, zajmuje się nim podkomisja powołana przez Komisję Finansów Publicznych. – Chcielibyśmy, aby funkcjonowała zasada, że to państwo jest dla obywateli, a nie obywatele dla państwa; że urzędy skarbowe są dla płatników, a nie odwrotnie – przekonuje Bronisław Komorowski.

Projekt chwalony przez Bronisława Komorowskiego nie podoba się jednak rządowi Ewy Kopacz. Minister finansów Mateusz Szczurek obawia się, że nowe zasady mogą być wykorzystywane zwłaszcza przez osoby prowadzące działalność gospodarczą do interpretowania niejednoznacznych przepisów na swoją korzyść.

Nasz skomplikowany system podatkowy potrafi „wywrócić” dobrze działające firmy. Będzie prościej?

W rankingu najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych zajmujemy trzecie miejsce. Tylko zasady płacenia podatku VAT w ciągu ostatnich...

zobacz więcej

Rząd kontra prezydent

– Ta zasada jest dla nas nie do przyjęcia – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” jeden z członków rządu i dodaje, że w Polsce system podatkowy działa na zasadzie legalizmu, a wprowadzenie zmian proponowanych przez Pałac Prezydencki skutkowałoby całkowitą zmianą działania służb skarbowych. – Głównym zadaniem administracji skarbowej jest zbieranie pieniędzy, dzięki której może działać państwo – dodaje współpracownik premier Ewy Kopacz.

W tej sytuacji ordynacja podatkowa stawia w trudnej sytuacji prezydenta Komorowskiego. Rząd i klub PO w końcu będą musiały odnieść się do jego propozycji i ją odrzucić. Tymczasem Komorowski przekonał do niej część swoich wyborców. Dlatego „Rzeczpospolita” podkreśla, że do konfrontacji na tym tle nie dojdzie przed majowymi wyborami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej