RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Cenny Zamek Piastów Śląskich prowizorycznie zabezpieczony. „Goni nas czas”

Zerwany dach i odsłonięte cenne eksponaty Muzeum Piastów – to skutek wichury, z którym musiała się zmierzyć straż pożarna w Brzegu (woj. opolskie). Pracę strażaków utrudniał silny wiatr, ale po sześciu godzinach akcji udało się zabezpieczyć folią dach i zbiory. Dyrektor muzeum zapewnił, że eksponaty są już zabezpieczone i nie grozi im uszkodzenie, ale niezbędna będzie naprawa dachu i wycena strat. Akcja trwała do pierwszej w nocy. Łącznie w województwie opolskimi strażacy musieli interweniować 160 razy. Informacje o zdarzeniach otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

„Jedno wielkie gruzowisko” po przejściu trąby powietrznej w Wielkopolsce

zobacz więcej

We wtorek porywisty wiatr szalał w całym województwie opolskim. Strażacy w Brzegu wzywani byli do różnego rodzaju szkód wyrządzonych przez wichurę. Wieczorem, po godzinie 18 wiatr zerwał znaczną część dachu w Muzeum Piastów Śląskich.

– Dach został zerwany na powierzchni ponad 20 metrów kwadratowych. Jest to szkoda dosyć znaczna, ponieważ w tej części znajdują się dosyć cenne eksponaty. Strażacy zabezpieczają je specjalną folią oraz próbują zasłonić folią dach – informował we wtorek wieczorem kpt. Jacek Nowakowski ze straży pożarnej w Brzegu. Jednocześnie dodał, że pracę strażaków utrudnia silny wiatr, przez który niemożliwe było zwieszenie drabiny od góry i zabezpieczenie odbywa się tylko od wewnątrz budynku. Akcja strażaków trwała do pierwszej w nocy.

Paweł Kozerski , dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu w rozmowie z reporterką TVP Info zapewnił, że eksponaty są już zabezpieczone i nie grozi im uszkodzenie.

– W tej chwili podejmiemy określone procedury: ubezpieczyciel, wycena strat, dokumentacja. W każdym razie chcielibyśmy, jak najszybciej się da, żeby dekarze weszli i zabezpieczyli dach. Trochę będzie to trwało, a goni nas czas. Chcielibyśmy, żeby przed świętami wszystko było zabezpieczone – powiedział Kozerski.

Zerwany dach muzeum to jedno z 34 uszkodzeń budynków, do których wzywani byli strażacy. W województwie opolskim straż interweniowała 160 razy.

Drzewo upadło na jezdnię

Do groźnego zdarzenia w samym centrum miasta doszło po godzinie 17. Na ul. Chrobrego na skutek porywistego wiatru runęło drzewo tuż przy samym przejściu dla pieszych.

– Drzewo zatarasowało przejazd, ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy już usunęli je z drogi – poinformował w rozmowie z nami st. kpt. Dariusz Kulawinek, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brzegu.

Jak relacjonuje Krzysztof, który wysłał nam zdjęcia powalonego drzewa, „warunki pogodowe zmieniają się kilka razy na godzinę, od słonecznego nieba do nawałnic i z powrotem”.

Strażacy w Brzegu mieli we wtorek bardzo dużo pracy (fot.Twoje Info/Krzysztof)
Strażacy w Brzegu mieli we wtorek bardzo dużo pracy (fot.Twoje Info/Krzysztof)

W lubuskim wiatr wyrywał słupy i łamał konary drzew

W województwie lubuskim porywisty wiatr także dał się we znaki. Mieszkaniec miejscowości Śliwnik relacjonował, że porywisty wiatr wyrywał słupy i łamał konary drzew, które upadając naciągały linie energetyczne.

Połamane konary zostawił po sobie wiatr w woj. lubuskim (fot.Twoje Info)
Połamane konary zostawił po sobie wiatr w woj. lubuskim (fot.Twoje Info)

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA POLSKA PO PRZEJŚCIU WICHUR:


banner

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej