RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Hakerzy szykują duży atak. „Wymażemy Izrael z cyberprzestrzeni”

Swoją zapowiedź członkowie grupy umieścili w formie filmu na YouTube (fot. YouTube/RahidelYamani)
Swoją zapowiedź członkowie grupy umieścili w formie filmu na YouTube (fot. YouTube/RahidelYamani)

„Elektronicznym holokaustem” grożą hakerzy z grupy Anonymous Izraelowi. Planują zaatakować systemy komputerowe w tym kraju 7 kwietnia. Cała operacja ma być wsparciem dla Palestyńczyków.

Hakerzy w akcji: prezydent Litwy to „Magnolia”, tajna agentka KGB

Specjaliści od włamań internetowych szkalują prezydent Litwy. Właśnie zaatakowali litewski portal, poświęcony operacjom KGB i zamieścili na nim...

zobacz więcej

Według zapowiedzi Anonymous ataki mają mieć miejsce tuż przed Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu, który jest obchodzony 16 kwietnia. Hakerzy twierdzą, że „wymażą Izrael z cyberprzestrzeni”, a całą akcje nazywają „elektronicznym holokaustem”.

– Tak jak wielokrotnie robiliśmy wcześniej, wyłączymy wasze serwery, strony rządowe i wojskowe – zapowiada zamaskowana postać w filmie, za pomocą którego Anonymous przekazali swoje plany. – Będziemy kontynuować ataki dopóki lud Palestyny nie będzie wolny – mówi.

Nie pierwszy atak na Izrael

Hakerzy atakowali wcześniej strony internetowe izraelskiego premiera, ministerstwa obrony i Banku Izraela. Podobne groźby pojawiały się już wcześniej i od kilku lat Anonymous regularnie atakuje izraelską infrastrukturę. Eksperci studzą jednak emocje i zapewniają, że zabezpieczenia przed atakami są wystarczające.

– Z biegiem lat zaobserwowaliśmy, że pomimo coraz wymyślniejszych technik hakerskich, ich ataki na naszą infrastrukturę są mniej dotkliwe. Zawdzięczamy to głównie rozwojowi taktyki walki cybernetycznej, zarówno ofensywnej, jak i defensywnej – ocenia Benjamin T. Decker, analityk Levantine Group, izraelskiej firmy konsultingowej zajmującej się oceną ryzyka.Anonymous powstało ponad dekadę temu jako luźno powiązana grupa hakerska. Jej członkowie wielokrotnie atakowali strony internetowe rządów państw, których działania w jakiś sposób im się nie spodobały. Anonimom szczególnie narażają się wszyscy nawołujący do wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu internetu. Na „czarnej liście” Anonimów są także wielkie korporacje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej