RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes TVP Juliusz Braun laureatem Superwiktora. Arleta Bojke dziennikarzem roku

Laureatem Superwiktora został prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun. Reporterka TVP Arleta Bojke otrzymała Wiktora w kategorii dziennikarz roku. Politykiem roku został przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Galę wręczenia polskiej prestiżowej nagrody dla wybitnych przedstawicieli polityki, sportu, kultury, dziennikarstwa i show biznesu – telewizyjnych osobowości roku 2014 prowadził Krzysztof Ziemiec.

Wiktory 2015

Laureatem Superwiktora został prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun. Reporterka TVP Arleta Bojke otrzymała Wiktora w kategorii dziennikarz roku....

zobacz więcej

Laureatami Superwiktorów – nagród za całokształt twórczości – zostali prezes TVP Juliusz Braun, reżyser Krzysztof Zanussi, językoznawca prof. Jerzy Bralczyk , redaktor Jacek Żakowski i Stefan Bratkowski, prawnik, dziennikarz, publicysta i pisarz; w latach 1980–1990 prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

„Praca zespołowa”

– To ogromna satysfakcja, że po 25 latach mogę stać tutaj ze statuetką, w gronie tak znakomitych laureatów, tuż po Stefanie Bratkowskim, któremu kłaniam się nisko – powiedział Juliusz Braun. – To jest nagroda zespołowa, bo telewizja to praca zespołowa. To nagroda dla wszystkich, którzy codziennie otwierają nam świat i budują emocje – dodał prezes TVP.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk został politykiem roku. Były premier nie mógł odebrać nagrody. W nagraniu zaprezentowanym publiczności w Zamku Królewskim w Warszawie podziękował i powiedział m.in., że tęskni. – Mam nadzieję, że w Polsce też za mną ktoś tęskni, oprócz moich wnuków – dodał laureat Wiktora. – Muszę szczerze powiedzieć, że jest to nagroda, w której uczestniczyli wszyscy Polacy – podkreślił.

To jest nagroda zespołowa, bo telewizja to praca zespołowa

Młynarska, Kraśko, Szpakowski wyróżnieni. Na Zamku Królewskim wręczono „Wiktory”

Bronisław Komorowski, Krzysztof Krawczyk, Waldemar Dąbrowski i komentator sportowy TVP Dariusz Szpakowski – to zdobywcy tegorocznych Super...

zobacz więcej

Piotr Adamczyk, który wręczał nagrodę Arlecie Bojke, powiedział, że laureatka to osoba, która ujęła nas i zdobyła nasze serca urokiem osobistym, ale przede wszystkim wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka. – Czuję się onieśmielona, stojąc z taką nagrodą na takiej gali – powiedziała Bojke po odebraniu statuetki. – Kiedyś dostałam szansę, o której mogłam tylko marzyć, a teraz nagrodę, o której również mogłam jedynie pomarzyć – dodała.

Większy stres, niż na Ukrainie

– Ta nagroda jest dla całego zespołu ludzi, którzy ze mną pracowali, którzy ze mną jeździli na Ukrainę. Dziękuję wszystkim cudownym ludziom, których spotkałam na mojej zawodowej drodze, że cały czas we mnie wierzyli – podkreśliła dziennikarka TVP. – Dziękuję też, że wszyscy wspierali mnie przed tą galą. Przyjście tutaj było bardziej stresujące, niż wyjazd na wschód Ukrainy – żartowała.

W rozmowie z TVP Info podkreśliła raz jeszcze, że nie byłoby tej nagrody bez pracy całej grupy ludzi. – Cały czas w to nie wierzę, że to ja mogłam dostać tę nagrodę. Jest mi miło, że moja praca została tak bardzo doceniona. Ale chciałabym, żeby przez tę nagrodę docenić pracę wszystkich tych , którzy z nami pracują, a których nie widać – zaapelowała.

Zdradziła też, czy zdarzało jej się bać, gdy jeździła robić materiały z zapalnych miejsc. – Największy strach czuję wtedy, gdy moja mama pyta: „dlaczego tam jedziesz”. Albo gdy bliskie osoby mówią: „uważaj na siebie”. Wtedy przychodzi ta refleksja. Nigdy nie miałam poczucia, że jadę w miejsce, gdzie może mi się coś stać. Zawsze myślę, że jadę pokazać coś ważnego – przekonywała.

Aktorem roku został Tomasz Kot, a artystą sceny – Dawid Podsiadło. Dwie równorzędne nagrody Akademia Wiktorów przyznała w kategorii twórca roku. Wiktory otrzymali Paweł Pawlikowski i Mariusz Treliński. Za osobowość roku gremium uznało Martynę Wojciechowską.

Kamil Stoch - Sportowiec Roku (fot. PAP/Leszek Szymański)
Kamil Stoch - Sportowiec Roku (fot. PAP/Leszek Szymański)
teraz odtwarzane
Arleta Bojke została uhonorowana Wiktorem

Wiktory dla dziennikarzy TVP

zobacz więcej

Tytuł odkrycie roku otrzymał Stephane Antiga. Nagrodę siatkarzowi, trenerowi i selekcjonerowi reprezentacji Polski siatkarzy wręczył prezydent Bronisław Komorowski. W ubiegłym roku Polacy wygrali mistrzostwa świata.

Kamil Stoch i Mariusz Wlazły zostali ex aequo sportowcami roku.

Tytuł osobowość nauki i kultury przypadł lekarzowi, prof. Henrykowi Skarżyńskiemu.

Telewizyjna Akademia Wiktorów, złożona z laureatów poprzednich edycji konkursu, przyznaje nagrodę w dziewięciu kategoriach. Dziesiątego laureata wybiera publiczność, głosując na wybraną osobę SMS-ami.

Wiktora publiczności odebrał Cezary Żak.

Polityk Roku - Donald Tusk (fot. PAP-Leszek Szymański)
Polityk Roku - Donald Tusk (fot. PAP-Leszek Szymański)
teraz odtwarzane
Bojke: wciąż nie mogę uwierzyć w tę nagrodę

Poniedziałkowa gala jest jubileuszowa. Po raz pierwszy Akademia Telewizyjna przyznała swoje nagrody 30 lat temu, w 1985 roku. Pomysłodawcą Wiktorów jest Józef Węgrzyn. Wiktor jest statuetką z brązu, zaprojektowaną przez Andrzeja Renesa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej