Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

54 lata układali „gigantyczne puzzle”. Sukces polskich archeologów

Naukowcy z UW zakończyli rekonstrukcję tarasu w świątyni Hatszepsut w Egipcie (fot. Wikipedia)

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli pracę nad rekonstrukcją tarasu starożytnej egipskiej świątyni Hatszepsut koło Luksoru. Zabytek wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polska misja archeologiczna rozpoczęła prace w 1961 roku. – To były 54 lata układania gigantycznych puzzli – mówią o swoim sukcesie archeolodzy.

Aktywiści Greenpeace uszkodzili jedną z największych zagadek w historii archeologii

Działacze Greenpeace po raz kolejny są na cenzurowanym. Tym razem swój napis rozłożyli na płaskowyżu Nazca w Peru i zostawili tam ślady butów....

zobacz więcej

Dyrektor polskiej misji w Kairze dr Zbigniew Szafrański mówi, że naukowcy układali w całość kamienne bloki z czasów starożytnych. Musieli również odtworzyć to, czego brakowało. – To były takie puzzle. Tak, jakbyśmy dzisiaj czytali gazetę, rozdartą w połowie kolumny. Każdy przeciętny Polak potrafi sobie zrekonstruować, co było w tej nieistniejącej części kolumny. Na tym to właśnie polegało. A tych bloków i fragmentów było około 10 tysięcy – dodaje archeolog.

Zrekonstruowany taras został uroczyście oddany do użytku. Na ceremonii pojawili się przedstawiciele egipskich władz. Na miejscu znajduje się napis, informujący, że dzieła dokonała polska misja archeologiczna. Luksor to jedno z najczęściej odwiedzanych w Egipcie miejsc przez Polaków.

Świątynia niedaleko Luksoru, nazywana też Kompleksem Kultu Słońca, została wybudowana przez królową Hatszepsut z 18. dynastii egipskich faraonów. Poświęcona była bogowi słońca Amosowi Re.

źródło:
Zobacz więcej