Czekał na to ponad 500 lat. Ryszard III spoczął po królewsku w Leicester

Król Ryszard III spoczął w Leicester (fot. PAP/EPA/MATT SHORT / AFP PHOTO)

Do dziś jest ostatnim angielskim monarchą, który poległ w bitwie. Szczątki zmarłego w XV wieku króla Anglii Ryszarda III, odnalezione w 2012 roku pod parkingiem, zostały w czwartek złożone do grobu w Leicester, podczas uroczystej ceremonii z udziałem rodziny królewskiej, dygnitarzy i przywódców religijnych.

Anglia żegna Ryszarda III. Szczątki sprzed 500 lat znalezione pod parkingiem spoczną w katedrze

W Leicester w Anglii rozpoczęły się w niedzielę 5-dniowe uroczystości pogrzebowe króla Ryszarda III - po prawie 530 latach od śmierci monarchy....

zobacz więcej

Powtórny pochówek króla, który zginął podczas bitwy w 1485 r. pod Bosworth, w środkowej Anglii, kończy „ryszardomanię”, jaka rozpętała się w 2012 r., wraz ze znalezieniem szczątków monarchy pod parkingiem w Leicester.

Losowanie gości

Uroczystej ceremonii w anglikańskiej katedrze św. Marcina przewodniczył arcybiskup Canterbury Justin Welby. Uczestniczyła w niej hrabina Wessex Sophie (małżonka księcia Edwarda, syna Elżbiety II), przedstawiciele różnych wyznań, a także 200 przedstawicieli społeczeństwa brytyjskiego wybranych w tajnym głosowaniu i osoby pracujące przy identyfikacji szczątków. Na nabożeństwo zaproszeni zostali także mieszkańcy Bosworth i znani potomkowie uczestników tamtej bitwy.

Wiersz nadwornej poetki Carol Ann Duffy odczytał aktor Benedict Cumberbatch, który - jak ustalili genealodzy - jest dalekim krewnym Ryszarda III.

Wiemy, jak wyglądał Ryszard III

Zrekonstruowaną twarz ostatniego króla Anglii z dynastii Plantagenetów – Ryszarda III – zaprezentowano w Londynie. Po potwierdzeniu identyfikacji...

zobacz więcej

Monarcha zginął na polu bitwy w 1485 r., pokonany przez siły Henryka Tudora, który rządził później jako Henryk VII; bitwa ta nie tylko położyła kres rodowi Plantagenetów, ale też zakończyła Wojnę Dwóch Róż. Po bitwie Ryszard III został pochowany w Leicester, w pospiesznie wykopanym grobie na terenie jednego z kościołów. Lokalizacja grobu pozostawała tajemnicą, a kościół został dawno zburzony.

Pod parkingiem

W 2012 r. na szczątki monarchy – ostatniego króla Anglii, który poległ w bitwie – natrafili archeolodzy, prowadzący prace wykopaliskowe na terenie jednego z parkingów.

– Od parkingu do katedry - dziś przychodzimy, by przywrócić królowi i jego doczesnym szczątkom godność i honor, jakich odmówiono im po śmierci – mówił podczas nabożeństwa biskup Leicester Tim Stevens.

Szczątki złożono do dębowej trumny, na której wieku wyryto różę i napis: „Ryszard III 1452-1485”. Trumnę wykonał Michael Ibsen, potomek króla w 17. pokoleniu, którego DNA pomogło w ustaleniu tożsamości szczątków monarchy.

Żegnały go tłumy

Tysiące ludzi gromadziły się w niedzielę, by zobaczyć karawan ze szczątkami Ryszarda III w drodze przez hrabstwo Leicester do miejsca pochówku. Przez kolejne trzy dni ponad 20 tys. chętnych ustawiało się w gigantycznych kolejkach, by przejść przed wystawioną na widok publiczny trumną.

Ceremonii towarzyszyły też głosy krytykujące rozmach, z jakim została zorganizowana. W sztuce „Ryszard III” król został przez Szekspira przedstawiony jako garbaty złoczyńca, a wielu historyków oskarża go o zamordowanie dwóch młodych krewnych, potencjalnych rywali do tronu. Z tej właśnie sztuki pochodzą słynne słowa: „Konia! Konia! Królestwo za konia!”, które monarcha miał wykrzyknąć pod Bosworth. Inni wskazują tymczasem, że Ryszard III był jak na swoje czasy władcą stosunkowo oświeconym, na którego rządy (1483-1485) przypadły reformy, w tym zniesienie restrykcji na książki i prasy drukarskie.

Króla żegnały tysiące Brytyjczyków (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

źródło:

Zobacz więcej