RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Twoja sprawa” o legalizacji marihuany. „W tej sprawie jesteśmy za Białorusią”. „Choremu nie podaje się jointa”

– Podobno jesteśmy w Europie. To ja się pytam, jak może istnieć w prawie określenie „niewielka ilość narkotyków” i co to jest „niewielka ilość”? – zastanawiał się w programie „Twoja sprawa”, w TVP Info filozof Kamil Sipowicz, zwolennik legalizacji marihuany w Polsce. – Za gram narkotyków nie powinno się iść do więzienia, ale jestem daleki od zgody na ich legalizację – mówił z kolei prof. Mariusz Jędrzejko, dyrektor Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

19-latek zmarł po ucieczce przed policją. Udławił się woreczkiem z marihuaną?

Foliową kulkę znaleziono w tchawicy młodego mężczyzny, który zmarł po interwencji policji w podwarszawskim Legionowie – wynika z sekcji zwłok...

zobacz więcej

Posiadanie marihuany jest w Polsce nielegalne od 1997 roku. Teraz nawet za jednego skręta z suszonymi liśćmi konopi można trafić do więzienia na 3 lata. Natomiast za przekazanie tego skręta drugiej osobie można trafić za kraty nawet na 10 lat.

Co to jest „niewielka ilość”?

Ale jest furtka: w przypadku „niewielkich ilości na własny użytek” prokurator albo sąd mogą umorzyć sprawę. Nigdzie jednak w ustawie nie wyjaśnia się, co to znaczy „niewielka ilość”. W praktyce los złapanego ze skrętem zależy od widzimisię prokuratora. Dlatego kilkanaście dni temu 19-letni Rafał z podwarszawskiego Legionowa bał się podczas kontroli policji tak bardzo, że połknął torebkę z konopnym suszem i udusił się.

Marihuana pomaga małym pacjentom Centrum Zdrowia Dziecka. „To lek bezpieczny, skuteczny i tani”

Już dziewięcioro małych pacjentów stołecznego Centrum Zdrowia Dziecka przyjmuje medyczną marihuanę w terapii padaczki opornej na leki. Jak...

zobacz więcej

– Piękny chłopiec, przed którym było całe życie, nie żyje. Mimo apeli, żeby policja nie zajmowała się polepszaniem statystyk i nie ścigała 17-latków, tylko zajęła się prawdziwymi bandytami – mówił w TVP Info Kamil Sipowicz. – Legionowo jest przykładem tego, jak w Polsce jest skonstruowane prawo – dodał.

Jesteśmy za Białorusią?

Mąż piosenkarki Kory Jackowskiej mocno krytykował polskie prawo ws. narkotyków. – Jeżeli jesteśmy cywilizowanym krajem, to jak może istnieć w prawie określenie „niewielka ilość”? Czy prezydent Komorowski wygra wybory „niewielką ilością” głosów? Czy samochodem można jeździć mając „niewielką ilość” alkoholu we krwi? – pytał Sipowicz. – W tej sprawie jesteśmy daleko za Białorusią. Jesteśmy ostatnim krajem, w którym prokuratura ma taką dowolność. Przez to umarł chłopak z Legionowa – dodał.

Za brak zmian w prawie winił głównie prawicową opozycję. – Władza pewnie byłaby skłonna podejść do problemu racjonalnie, ale ma prawicową opozycję i panią poseł Kempę, która krzyczała z mównicy sejmowej o „mafii narkotycznej” – wskazywał. Dodał, że przez takie zachowanie, m.in. posłanka Kempa „jest odpowiedzialna za śmierć chłopaka”.

Jeżeli jesteśmy cywilizowanym krajem, to jak może istnieć w prawie określenie „niewielka ilość”?

Inne zdanie miał prof. Mariusz Jędrzejko. – Za śmierć chłopaka odpowiada on sam i jego rodzice – dowodził. Zgodził się jednak z Sipowiczem w jednej kwestii. – Polskie prawo trzeba zmienić w zakresie narkotyków. Ludzie za jeden gram, dwa, czy pięć gramów marihuany nie powinni iść do więzienia. To sytuacja absurdalna. Więzienie młodego człowieka nie naprawi – podkreślił.

Czemu ludzie palą?

Według niego są dwa powody, dlaczego młodzież sięga po narkotyki. – Pierwszy jest taki, że młody człowiek nie otrzymał wiedzy, czym są narkotyki. To zarzut do pani minister edukacji. Drugi problem dotyczy tego, dlaczego instytucje pastwa, które biorą ciężkie pieniądze za kształtowanie polityki antynarkotykowej, nie zdecydują się na tzw.białą księgę o marihuanie i nie opiszą prawdy o niej – mówił profesor.

Podkreślił też, że ma dość bajek o tym, że marihuaną można leczyć. – Nie leczy się paleniem marihuany. Chodzi o inny środek, to są leki syntetyczne, a to jest różnica – wskazywał. – Przecież choremu nie podaje się jointa do palenia – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej