RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„Wojciech G. jest płotką. Były osoby wyżej od niego postawione”. „Nie zgadzam się, że sąd przykrył sprawę”

Najnowsze

Popularne

– Jeżeli człowiek dobrowolnie poddaje się karze, to znaczy, że uznaje się za winnego. (...) Wojciech G. jest tutaj płotką. Były osoby wyżej od niego postawione. Polski wymiar sprawiedliwości wiele zrobił, żeby umieścić tę sprawę jakby w cieniu – mówiła w programie „Dziś wieczorem” Kazimiera Szczuka (Twój Ruch) w odniesieniu do Wojciecha G., księdza skazanego za pedofilię na 7 lat więzienia. – Nie zgadzam się, że wymiar sprawiedliwości przykrył sprawę. Niewykluczone jest śledztwo dotyczące innych – odpowiedział Artur Zawisza z Ruchu Narodowego.

Były ksiądz Wojciech G. winny. Sąd skazał go na 7 lat więzienia za pedofilię

Sąd w Wołominie (woj. mazowieckie) uznał Wojciecha G. za winnego molestowania nieletnich na Dominikanie i w Polsce. Były ksiądz został skazany na...

zobacz więcej

Sąd uznał w środę Wojciecha G. za winnego molestowania nieletnich na Dominikanie i w Polsce. Byłego księdza skazano na łączną karę 7 lat pozbawienia wolności. Wymiar sprawiedliwości przystał na jego dobrowolne poddanie się karze. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Zdaniem Kazimiery Szczuki, Wojciech G. „jest osobą, która sama korzystała z ekonomicznej przewagi wobec dzieci biednych, którym proponowano pieniądze, wabiono je”. Jednak w sprawę molestowania zamieszani byli inni. Podkreśliła, że „w czasie procesu mogłyby wyjść inne wątki”, tym bardziej, że duchowny był ścigany przez Interpol. Jej zdaniem wymiar sprawiedliwości zrobił wiele, „żeby przykryć tę sprawę milczeniem”.

„Polański chyba nie znajduje aż tak dużego potępienia”

Z tym ostatnim stwierdzeniem nie zgodził się drugi gość TVP Info. Artur Zawisza środowy wyrok sądu uznał za surowy. Polityk podkreślił, że sąd nie musiał godzić się na propozycję oskarżonego w sprawie dobrowolnego poddania się karze. – Reżyser Roman Polański chyba nie znajduje aż tak dużego potępienia, jak ten nieszczęsny ksiądz – mówił Zawisza. Działacz Ruchu Narodowego przyznał przy tym, że prokuratorskie śledztwo może jeszcze zbadać inne wątki w tej sprawie.

„Sąd zminimalizował koszty, zakaz pracy z młodzieżą powinien być dożywotni”

– Sąd zminimalizował koszty i uznał, że 7 lat wiezienia to dość wysoka i surowa kara dla Wojciecha G. – ocenił Piotr Krysiak, dziennikarz TVP Info,...

zobacz więcej

„Krzywdy wyrządzone przez księży należałoby liczyć podwójnie”

– Trzeba pamiętać o tym, że Kościół katolicki, zwłaszcza amerykański stanął jeszcze w latach 80. w ogniu ogromnych oskarżeń. To były milionowe odszkodowania (…). Krzywdy wyrządzone przez księży należałoby liczyć podwójnie. To są osoby szczególnego zaufania. Predestynowane do tego, żeby opiekować się, oddzielać dobro od zła – mówiła Kazimiera Szczuka.

Z przedmówczynią nie zgodził się Artur Zawisza. Gość TVP Info przytoczył statystyki mówiące, że na 1468 osób osadzonych w więzieniach za pedofilię w Polsce jest jeden duchowny.

– Do tej pory księża byli pod szczególną ochroną – przekonywała jednak Kazimiera Szczuka. – Teraz dopiero te sprawy w Polsce zaczynają być nagłaśniane – mówiła. Zdaniem działaczki Twojego Ruchu, nasz kraj jest pod tym względem spóźniony wobec reszty świata.

„Na pedofilię trzeba odpowiednio reagować”

– Pedofilia zdarza się wśród księży, rabinów czy reżyserów. Jest rzeczą straszną i trzeba na nią odpowiednio reagować. Kościół jest za karaniem tych, którzy są przestępcami – podsumował Zawisza.

– W Polsce źle się działo, gdy lider pani partii Janusz Palikot proponował obniżenie wieku legalnej inicjacji seksualnej, czyli de facto legalizacji pedofilii. To był straszny moment – podkreślił Artur Zawisza. Kazimiera Szczuka odpowiedziała, że chodziło o uregulowanie sytuacji prawnej w przypadkach dziewczynek, które zachodzą w ciążę mając nawet 14 lat, a ojcami są ich rówieśnicy.


Zobacz cały program „Dziś wieczorem” (VOD)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej