RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Popularne w rolnictwie pestycydy „mogą powodować raka”

Badacze przekonują, że pestycydy moga być rakotwórcze tylko przy stosowaniu ich w skali przemysłowej (fot. Mark Kolbe/Getty Images)
Badacze przekonują, że pestycydy moga być rakotwórcze tylko przy stosowaniu ich w skali przemysłowej (fot. Mark Kolbe/Getty Images)

Niepokojące doniesienia specjalistów ONZ na temat środków do zwalczania szkodników i chwastów. Okazuje się, że na szeroką skalę stosuje się w nich substancję określaną jako „prawdopodobnie rakotwórczą”.

Uwielbiają je dzieci i młodzież. Podrobione „loom bands” rakotwórcze

Policja w Mediolanie skonfiskowała 20 milionów sztuk kolorowych gumek, służących do własnoręcznego splatania bransoletek. Okazało się, że...

zobacz więcej

Chodzi o glifosat, dodawany do popularnych pestycydów i herbicydów – informuje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), będąca agendą Światowej Organizacji Zdrowia. Według wyliczeń agencji, glifosat stosowany jest w ponad 750 powszechnie używanych herbicydach.

Pestycydy, które IARC uznała za niebezpieczne, są szczególnie często używane w USA. Tamtejsza agencja ochrony środowisko poinformowała, że weźmie pod uwagę rekomendacje agendy ONZ.

Drugi poziom zagrożenia

IARC ocenia ewentualne ryzyko powodowania raka w czterostopniowej skali: znane czynniki rakotwórcze, prawdopodobne lub możliwe czynniki rakotwórcze, czynniki nieklasyfikowane i czynniki prawdopodobnie nierakotwórcze. Glifosat znalazł się drugiej kategorii.

Ocena IARC dotyczy wykorzystania glifosatu na skalę przemysłową, stosowanie go w ogrodach przydomowych nie jest ryzykowne.

Międzynarodowy koncern Monsanto, który produkuje zawierający glifosat herbicyd Roundup, zdecydowanie zaprzecza ocenie IARC. Rzecznik giganta Phil Miller poinformował w pisemnym komunikacie, że wszystkie produkty firmy zawierające glifosat nie są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej