RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Umowa o wolnym handlu między USA i UE zagrożeniem dla polskiego rolnictwa?

Najnowsze

Popularne

– To jest zagrożenie nie tylko dla polskiego, ale również dla całego rolnictwa unijnego. Średnia wielkość gospodarstwa w USA to ponad 180 ha, czyli dziesięciokrotnie więcej niż w UE i ponad dwudziestokrotnie więcej niż w Polsce. Daje to olbrzymią przewagę rolnikom amerykańskim. Do tego dochodzi inna, bardziej wydajna, bo oparta o GMO technologia upraw – powiedział portalowi tvp.info Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Zagórski komentował negocjowaną obecnie umowę o wolnym handlu pomiędzy USA a UE (TTIP).

3,5 mld euro na dopłaty dla rolników w 2015 roku. Ruszył nabór wniosków

Polscy rolnicy z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2014-2020 otrzymają na dopłaty bezpośrednie aż 23,7 mld euro. Tylko w 2015 roku na ten...

zobacz więcej

W sobotę w Jasionce (w pobliżu Rzeszowa) odbywa się doroczna konferencja poświęcona obecnej sytuacji polskiego rolnictwa i rozwojowi wsi, organizowana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W tym roku tematem jest: „Unia Europejska. Wspólnota problemów czy szans?". Konferencja związana jest także z 25-leciem powstania Fundacji EFRWP.

O wyzwaniach polskiego rolnictwa rozmawiają m.in. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Marek Sawicki, minister rolnictwa oraz Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego.

teraz odtwarzane
Były minister rolnictwa: polscy rolnicy umieją konkurować z najlepszymi farmerami Unii Europejskiej

Kraje UE za większą swobodą w zakazie upraw GMO

Jest polityczne porozumienie w sprawie przepisów dotyczących zakazu upraw GMO na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Ministrowie ds....

zobacz więcej

Amerykańscy rolnicy mają ogromną przewagę na Europą

Marek Zagórski, prezes EFRWP, przed konferencją skomentował dla portalu tvp.info najważniejsze wyzwania i zagrożenia, przed którymi, według niego, stoi europejskie i polskie rolnictwo.

Jednym z największych wyzwań bez wątpienia jest negocjowana właśnie umowa o wolnym handlu pomiędzy USA a UE. Z jednej strony, jak zaznacza Zagórski, ogromny amerykański rynek stwarza możliwości zbytu, ale z drugiej przewaga rolnictwa amerykańskiego nad europejskim niesie za sobą zagrożenia.

– To jest zagrożenie nie tylko dla polskiego, ale również dla całego rolnictwa unijnego. Średnia wielkość gospodarstwa w USA to ponad 180 ha, czyli dziesięciokrotnie więcej niż w UE i ponad dwudziestokrotnie więcej niż w Polsce. Daje to olbrzymią przewagę rolnikom amerykańskim. Do tego dochodzi inna, bardziej wydajna, bo oparta o GMO technologia upraw – powiedział prezes EFRWP.

teraz odtwarzane
Były minister rolnictwa: GMO nie jest zagrożeniem

„Nędzna egzystencja”, czy „krótkie, ale dobre życie”, które trwa 35 dni. Dokument BBC One o KFC

Jest jedną z najbardziej popularnych sieci fast foodów m.in. w Wielkiej Brytanii. Co minutę w sieci KFC sprzedawanych jest 400 kawałków kurczaka....

zobacz więcej

TTIP otworzy europejskie rynki dla amerykańskiego drobiu

Zagórski dodał, że obowiązujące dzisiaj ograniczenia powodują, że na przykład konserwowane chemicznie kurczaki amerykańskie – czyli o dłuższym okresie przechowywania, nie konkurują z drobiem z UE. Po wejściu w życiu umowy TTIP to się zmieni.

– Dzisiaj sprowadzamy z USA m.in. śrutę sojową, która jest podstawowym komponentem białkowym pasz dla drobiu. Sprowadzenie tony śruty kosztuje niewiele mniej niż sprowadzenie tony drobiu. To na pewno będzie problem dla polskich hodowców – zaznaczył prezes EFRWP.

teraz odtwarzane
Jerzy Buzek: Na polskiej wsi muszą powstawać nowe miejsca pracy dla młodych

Prezes ARiMR: Rolnik będzie mógł otrzymać nawet 500 euro dopłaty do jednego hektara

– Średnia płatność obszarowa na rok 2015 wyniesie ok. 243 euro. Natomiast w przypadku rolnika, który wykorzysta wszystkie możliwości, płatność...

zobacz więcej

Zbyt dużo małych gospodarstw i wciąż zbyt mało nowoczesne

Marek Zagórski zwrócił też uwagę z jakimi problemami boryka się obecnie polskie rolnictwo. Wymienił ich kilka.

– Problemem jest na pewno struktura obszarowa i jej bardzo duże zróżnicowanie terytorialne: od bardzo małych gospodarstw na południowym wschodzie Polski do dużych i bardzo dużych gospodarstw na zachodzie i północy kraju. Jeżeli chcemy, a powinniśmy, poszerzać grupę gospodarstw zorientowanych rynkowo, to musimy zapewnić dopływ ziemi, zwłaszcza dla gospodarstw średnich, a skutecznie temu przeciwdziała między innymi system płatności obszarowych – mówił prezes EFRWP.

Zwrócił tez uwagę, że polskie rolnictwo wciąż wymaga ciągłego unowocześniania, które niekoniecznie oznacza kupowanie nowych maszyn. – Chodzi przede wszystkim o dostęp do nowych technologii upraw, lepsze współdziałanie rolnictwa z nauką oraz wsparcie instrumentami zabezpieczającymi przed ryzykami, takimi jak klęski żywiołowe czy duże wahania cen – zaznaczył Zagórski.

teraz odtwarzane
Unia Europejska, to wspólnota problemów czy szans?

Polska zabiega, by USA otworzyły rynek „dla naszych Jabłek Wolności”

– Polska zabiega o tzw. szybką ścieżkę uzyskania zgody na eksport polskich jabłek do Stanów Zjednoczonych – poinformował ambasador Ryszard Schnepf....

zobacz więcej

Grupy producenckie szansą dla rolnictwa?

Zagórski zwrócił uwagę, że polskie rolnictwo mogłoby być bardziej konkurencyjne, gdyby rolnicy ściślej współpracowali m.in. w ramach tzw. grup producenckich.

– Grupy nie są na pewno panaceum na wszystkie problemy, ale z całą pewnością mogą wspomagać swoich członków w obniżeniu kosztów produkcji i w uzyskiwaniu lepszych cen. Przede wszystkim powinny jednak zagospodarowywać inne ogniwa łańcucha dostaw, takie jak przetwórstwo i handel. Niektórym wychodzi to już bardzo dobrze, ale jeszcze wiele jest w tym zakresie do zrobienia – mówił prezes EFRWP.

Wyróżnia nas produkcja drobiu, owoców, a przede wszystkim jabłek

Marek Zagórski podsumowując opisał plusy i minusy polskiego rolnictwa. – Minusem jest na pewno słaba organizacja rolników. Plusem wysoka efektywność w niektórych rodzajach produkcji, w których jesteśmy liderem w Europie. Mam tu na myśli przede wszystkim produkcję drobiu i owoców, a w szczególności jabłek – podkreślił Zagórski.

teraz odtwarzane
Artur Balazs o polskim rolnictwie: więcej szans niż zagrożeń

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej