RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Przedwyborczy piątek: dekarbonizacja, Nangar Khel i echa polskiej kampanii w Kazachstanie

Najnowsze

Popularne

PKW zarejestrowała w piątek kandydaturę Janusza Korwin–Mikkego. Kandydat PiS Andrzej Duda ocenił w Katowicach, że dekarbonizacja europejskiej gospodarki zniszczy polskie kopalnie. Prezes Wspólnoty Kazachskiej Balli Marzec z uznaniem wypowiedziała się o demokracji w Polsce. – Mój start w wyborach prezydenckich w Polsce to jest bardzo duże wydarzenie dla Kazachstanu – powiedziała.

Sondaż CBOS: 48 proc. zagłosowałoby na Komorowskiego; 20 proc. na Dudę

Będzie druga tura wyborów prezydenckich – wynika z najnowszego badania CBOS. Liderem sondażu jest urzędujący prezydent i kandydat PO Bronisław...

zobacz więcej

W piątek Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała kandydaturę lidera partii KORWiN Janusza Korwin-Mikkego. To drugi zarejestrowany przez PKW kandydat; w środę komisja zarejestrowała kandydaturę ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego.

Problem z dekarbonizacją

Z kolei kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda przekonywał w Katowicach, że postulowana przez Radę Europejską dekarbonizacja europejskiej gospodarki jest niszcząca dla Polski i polskiego Śląska. W czwartek szefowie państw i rządów krajów UE poparli w Brukseli strategię budowy unii energetycznej; jednym z jej filarów ma być dekarbonizacja gospodarki.

– Był tam oczywiście przewodniczący (Rady Europejskiej Donald) Tusk, była tam także premier rządu Ewa Kopacz. W związku z tym chciałem zadać pytanie pani premier (...), jak przyjęcie tego ustalenia ma się do tego, co do tej pory słyszeliśmy nt. polskiego przemysłu wydobywczego i nt. Śląska, tak z ust pani premier, jak i z ust wcześniej Donalda Tuska, który mówił, że nie będzie likwidacji miejsc pracy w przemyśle wydobywczym węgla kamiennego – mówił Duda.

Premier Kopacz powiedziała w Brukseli dziennikarzom, że Polska nie odchodzi od węgla, gdyż nasze bezpieczeństwo energetyczne jest na nim oparte. – Pojęcie dekarbonizacja zastosowane w konkluzjach szczytu UE dotyczy ograniczania emitowania dwutlenku węgla do powietrza – wyjaśniła.

Jarubas złożył w PKW blisko pół miliona podpisów. „Ma poparcie dla odświeżania demokracji”

Adam Jarubas złożył w piątek w PKW podpisy pod swoją kandydaturą na prezydenta. Według polityków PSL podpisy złożyło ponad 450 tys. osób, co jest –...

zobacz więcej

Korwin-Mikke obiecuje ułaskawienie żołnierzy z Nangar Khel

Korwin-Mikke z kolei odwiedził w piątek Gdańsk, gdzie oświadczył, że wyrok ogłoszony przez sąd wobec polskich żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Nangar Khel jest „szokujący”. Zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa w wyborach ułaskawi mundurowych.

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wymierzył w czwartek czterem żołnierzom, oskarżonym o zbrodnię wojenną w Nangar Khel, kary w zawieszeniu – od 2 lat do 6 miesięcy. Sąd uznał, że to nie zbrodnia wojenna, lecz rozkaz wykonany niezgodnie z jego treścią i z zasadami użycia broni. Wyrok jest nieprawomocny.

– Nie może być tak, żeby żołnierze, którzy wykonują rozkazy byli potem skazywani. Jako prezydent, a nie tylko zwierzchnik Sił Zbrojnych, ułaskawię ich natychmiast. To jest rzecz niedopuszczalna, żeby skazywać ludzi za wykonywanie rozkazów – wszystko jedno jakich. Chyba, że chodziłoby o zarżnięcie z zimną krwią jeńca – wtedy musiałby być rozkaz na piśmie – powiedział Korwin-Mikke na konferencji prasowej w Porcie Lotniczym w Gdańsku.

Kukiza plan na prezydenturę: przyhamować wampiryzm partii politycznych i rozpisać referendum ws. odwołania prezydenta

zobacz więcej

„Start muzułmanki w wyborach w Polsce to wydarzenie dla Kazachstanu”

Kandydatka na prezydenta, prezes Wspólnoty Kazachskiej, Balli Marzec przekonywała pod Pałacem Prezydenckim, że publiczne media w Polsce nie traktują równo wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich, poświęcając swoją uwagę przede wszystkim kandydatom startujących z poparciem głównych partii politycznych. Powiedziała, że to jest niepokojące dla Polski, ale jednocześnie podkreśliła, że jej udział w wyborach jest dowodem na wysoki poziom demokracji w Polsce.

– Mój start, Kazaszki, muzułmanki w Polsce szerokim echem odbił się w Kazachstanie i centralnej Azji. Kazaszka pierwszy raz startuje na tak wysoki urząd w środku Europy, to jest bardzo duże wydarzenie dla Kazachstanu. Dostaję ogromne poparcie rodaków, wszyscy zazdroszczą Polsce, że taka jest tutaj demokracja, że Kazaszka ma szanse uczestniczyć w wyborach i ma szanse zostać nawet prezydentem – powiedziała.

Komorowski: przerwa w kampanii z powodu zamachu w Tunezji

Ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski zawiesił kampanię wyborczą w związku ze środowym zamachem w Tunezji. Jak mówił, flagi są opuszczone do połowy masztów przez 3 dni, więc jest to również czas zawieszenia kampanii.

Wybory odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej