RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jarubas złożył w PKW blisko pół miliona podpisów. „Ma poparcie dla odświeżania demokracji”

Adam Jarubas (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Adam Jarubas (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Adam Jarubas złożył w piątek w PKW podpisy pod swoją kandydaturą na prezydenta. Według polityków PSL podpisy złożyło ponad 450 tys. osób, co jest – jak zaznaczyli – najwyższym wynikiem spośród kandydatów PSL na prezydenta zgłaszanych w poprzednich latach.

Adam Jarubas został kandydatem PSL na urząd prezydenta RP

Rada Naczelna PSL zdecydowała o wystawieniu wiceszefa tej partii Adama Jarubasa jako kandydata w wyborach prezydenckich. Jarubas jest marszałkiem...

zobacz więcej

Kandydat PSL zaznaczył na piątkowym briefingu pod siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie, że ludowcy zebrali 450 tys. podpisów pod jego kandydaturą, ale – jak dodał – podpisy będą zbierane nadal do 26 marca, kiedy mija termin na ich składanie.

– Niespełna pół miliona podpisów – jest to najwyższy wynik w historii kandydatów rejestrowanych przez PSL na urząd (prezydenta) – mówił polityk.

Wtórował mu wiceszef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który przekonywał, że w ten sposób „prawie pół miliona (Polaków) swoim podpisem wybiera Adama Jarubasa”. – Gdybyśmy to przełożyli na głosy, to - wbrew sondażom – jest to 4 proc. realnego poparcia – przekonywał.

„W historii PSL nie mieliśmy do tej pory tak dużego poparcia”

– To bynajmniej nie spełnia naszych aspiracji – kontynuował. – Jest 4, będzie 8, 12, 16. W historii PSL-u nie mieliśmy do tej pory tak dużego poparcia dla kandydata prezydenta – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL Janusz Piechociński podkreślił, że „młody, dynamiczny” kandydat PSL zbierając niemal 500 tys. podpisów potwierdza, że „ma poparcie dla odświeżania i odnawiania polskiej demokracji”.

Duda i Jarubas nie podpisaliby konwencji antyprzemocowej. Ogórek: mam 250 tys. podpisów

zobacz więcej

„Przyszłość polskiej demokracji ma twarz Adamów Jarubasów”

– Z całego serca dziękujemy za te 500 tys. podpisów i prosimy o jeszcze więcej głosów w tych wyborach, bo przyszłość polskiej demokracji ma twarz Adamów Jarubasów, i warto im zaufać – mówił Piechociński.

Jarubas zapowiedział, że będzie prowadził bardzo intensywną kampanię wyborczą, a 28 marca podczas konwencji w woj. łódzkim zaprezentuje pogram wyborczy.

Czas na złożenie podpisów do północy 26 marca

Do północy 26 marca jest czas na dostarczenia do PKW minimum 100 tys. podpisów, koniecznych do zarejestrowania kandydata w wyborach prezydenckich. Jarubas jest trzecim kandydatem – po Bronisławie Komorowskim i Januszu Korwin-Mikkem – który dostarczył do PKW podpisy.

Wybory odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej