RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Powstaje ośrodek koordynacyjny NATO w Bułgarii. Jest zgoda parlamentu

Bułgarski parlament przyjął nowelizację ustawy o obronności i siłach zbrojnych(fot. flickr.com/ The U.S. Army)
Bułgarski parlament przyjął nowelizację ustawy o obronności i siłach zbrojnych(fot. flickr.com/ The U.S. Army)

Najnowsze

Popularne

Bułgarski parlament przyjął nowelizację ustawy o obronności i siłach zbrojnych, która umożliwia powstanie koordynacyjnego ośrodka NATO w tym kraju. Personel będzie liczył 40 osób, a połowę składu będą stanowić Bułgarzy.

Neutralna Finlandia wstąpi do NATO? „Powinniśmy trzymać otwarte drzwi”

– Powinniśmy trzymać otwarte drzwi do NATO – oświadczył prezydent Finlandii. Wypowiedź Sauli Niinistö trafiła na czołówki fińskich i szwedzkich...

zobacz więcej

Nowela zezwala bułgarskim wojskowym i cywilom pracować w strukturach międzynarodowych organizacji wojskowych, rozmieszczonych na terytorium Bułgarii. Dotychczas było to zakazane.

Minister obrony Nikołaj Nenczew poinformował, że jednostka integracyjna sił NATO (ang. NATO Force Integration Units) powstanie we wsi Gorna Malina pod Sofią. Ma ona rozpocząć pracę do końca roku. Jej personel będzie 40-osobowy, z czego połowę będą stanowić Bułgarzy.

Moskwa odpowiada na paradę NATO. Rosyjskie wojska ćwiczą przy estońskiej granicy

Dwa tysiące żołnierzy uczestniczy w ćwiczeniach rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych przy granicy z Estonią i Łotwą. Wcześniej amerykańskie...

zobacz więcej

Ośrodki na wypadek „ćwiczeń i kryzysów”

Nenczew dodał, że w kraju powstanie kilka ośrodków NATO, z których jeden będzie mieć siedzibę w budynku Ministerstwa Obrony. Według mediów jednostka sztabowa zostanie usytuowana także na północnym wybrzeżu czarnomorskim niedaleko przylądku Szabła.

Ich podstawowym zadaniem, jak wyjaśnił w minionym tygodniu minister, będzie „utrzymanie komunikacyjno-informacyjnej łączności ze sztabami Sojuszu na poziomie operacyjnym podczas misji, operacji, ćwiczeń i kryzysów”.

Jednostki NATO w Europie Wschodniej

Zgodnie z podjętą wcześniej w tym roku decyzją, takie jednostki łącznikowe, koordynujące ćwiczenia i zajmujące się wspólnym planowaniem, mają być rozmieszczone w sześciu krajach NATO: Bułgarii, Polsce, Rumunii, Estonii, na Litwie i Łotwie.

Podczas wizyty w Sofii w połowie tygodnia, zastępca dowódcy sił NATO w Europie gen. Adrian Bradshaw podkreślił, że chodzi o jednostki sztabowe, nie bojowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej