RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Bloomberg: producent popularnych antywirusów współpracuje z rosyjskimi służbami

Plotki o kontaktach Kaspierskiego z Kremlem krążą od kilku lat (fot. wikipedia/cc)

Kaspersky Lab, producent jednego z najpopularniejszego programu antywirusowego świata, od dawna blisko współpracuje z rosyjskimi służbami specjalnymi – ujawnia Bloomberg. Agencja zwraca uwagę, że o ile Kaspersky chętnie publikuje raporty o szpiegostwie elektronicznym prowadzonym przez państwa zachodnie, w przypadku działalności rosyjskich władz nie jest już do tego tak chętny.

Największy cyberatak w historii? Hakerzy ukradli miliard dolarów

Infekowali e-maile, kontrolowali monitoring i czyścili konta. Według rosyjskiej firmy Kaspersky Lab, międzynarodowa grupa cyberrabusiów w ciągu...

zobacz więcej

Kaspersky Lab to pod względem dochodów szósty największy światowy producent oprogramowania odpowiedzialnego za bezpieczeństwo.

Twórca firmy Jewgienij Kaspierski stał się symbolem sukcesu rosyjskich przedsiębiorców na rynku nowych technologii i od lat 90. tworzy bardzo popularne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa komputerów zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i firm czy instytucji państwowych.

Przeszłość Kaspierskiego i jego obecne powiązania z Kremlem wielokrotnie budziły pytania. Bloomberg przypomina, że pracował dla KGB, co zresztą zostało skrzętnie wykorzystane przez specjalistów od reklamy w kampaniach Kaspersky Lab.

Poważniejsze zmiany związane z wkroczeniem służb do firmy miały nastąpić jednak w 2012 roku. Wówczas stanowiska straciło wielu wysokich menedżerów, a na ich miejsca przyszły osoby silnie związane z rosyjskimi strukturami siłowymi oraz służbami wywiadowczymi.

Według Bloomberga wykorzystywali oni dane użytkowników oprogramowania Kasperskyego przy śledztwach prowadzonych przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Sam właściciel firmy także nie stroni od kontaktów z dawnymi kolegami ze służb: co tydzień widzi się z nimi na spotkaniach w bani.

Chińscy hakerzy w amerykańskiej bazie. Wykradli tajne dane pracowników rządowych

W marcu br. chińscy hakerzy włamali się do sieci komputerowej amerykańskiej agencji rządowej, która przechowuje dane osobowe wszystkich pracowników...

zobacz więcej

Przyjaciel Kremla?

Jednocześnie Kaspierski zapewnia, że nie ma możliwości, by rosyjskie służby mogły zidentyfikować dane poszczególnych użytkowników programów firmy. Dementuje równocześnie pojawiające się od kilku lat pogłoski o tym, że jest blisko powiązany z Kremlem.

Zdaniem Bloomberga, co najmniej zastanawiające są raporty dotyczące bezpieczeństwa w sieci, przygotowywane przez Kaspersky Lab. Koncentrują się one na działalności zachodnich hakerów i instytucji państwowych, zaś pomija opis działalności Rosjan w sieci.

źródło:
Zobacz więcej