RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kukiza plan na prezydenturę: przyhamować wampiryzm partii politycznych i rozpisać referendum ws. odwołania prezydenta

Niezależny kandydat na prezydenta Paweł Kukiz zapowiada głęboką reformę państwa, jeżeli wygra wybory. – Mógłbym przyhamować wampiryzm partii politycznych. Rozpisałbym referendum w sprawie odwołania mnie z funkcji prezydenta i wybrania w wolnych wyborach – powiedział w programie „Gość poranka” na antenie TVP Info. Wtedy przekazałby: „Narodzie, Polacy, melduję wykonanie zadania”.

Kukiz o jednomandatowych okręgach wyborczych: to już jest walka na śmierć i życie

– Już od 10 lat walczę o JOW-y (Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – red.), natomiast cztery ostatnie lata to już jest walka na śmierć i życie – mówił...

zobacz więcej

Paweł Kukiz jeszcze nie złożył wymaganych 100 tysięcy podpisów z poparciem swojej kandydatury. Zapewnia, że choć ma już znacznie więcej, z ich złożeniem poczeka do poniedziałku. – Ustaliliśmy z chłopcami ze sztabu, że zrobimy to w poniedziałek o godz. 9 – zapowiedział.

– Chcę zrobić to razem z obywatelami. Niech dojdą jeszcze te podpisy, które jeszcze dziś przyniesie poczta. Na dzień dzisiejszy jest 165 tysięcy, wczoraj przyszła taka dosyć spora ilość – 30 tysięcy. Ja jestem tak szczęśliwy, że się zaczyna rodzić ten duch obywatelski – bo tu nie chodzi o mnie, ja tylko niosę ideę – że ludzie zaczynają dostrzegać konieczność zmian systemowych, ustrojowych. To są jedne z najpiękniejszych dni mojego życia – powiedział kandydat.

Duch się budzi

Muzyk liczy na poparcie ludzi zawiedzionych obecnym układem sił na scenie politycznej. Zapewnia, że jest ich dużo. – Mam stuprocentową pewność, że system, w jakim funkcjonuje, egzystuje, państwo polskie, jest jednym z najgorszych systemów politycznych na świecie – stwierdził.

– Były momenty zawahania, że się nie uda. Zebranie stu tysięcy podpisów to jest strasznie trudna sprawa w sytuacji, gdy nie posiada się struktur, gdy nie posiada się pieniędzy, kiedy na początku jeszcze niezbyt przychylnie część mediów była nastawiona do całego pomysłu. Ale widzę, że ten duch się budzi. To nie ja stoję w tych sondażach na trzecim miejscu, tylko ludzie, którzy zbierali te podpisy i ci, którzy podpisywali się na tych listach – przekonywał.

teraz odtwarzane
„To nie ja stoję w tych sondażach na trzecim miejscu, tylko ludzie, którzy zbierali te podpisy”

„Profity dla partyjnych klanów otoczonych urzędniczymi watahami”

Kukiz chce doprowadzić do harmonii na rynku pracy, dlatego – jak opowiada – dyskutuje o programie gospodarczym zarówno ze związkowcami jak i ekspertami z Centrum Adama Smitha. – Chodzi o to, by pogodzić interesy pracodawców i pracobiorców – zapowiada. Jak mówi, chodzi o to, by doprowadzić do takiej sytuacji, aby prawo podatkowe nie hamowało rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. – Jak pracodawca może dać uprawnienia pracownikowi, skoro on sam ledwo wiąże koniec z końcem, gdyż nasza praca jest opodatkowana jak akcyzy na alkohol i papierosy – pytał. – 70 proc. naszych pieniędzy jest zabieranych.

– Obecny system jest tak skonstruowany, by profity z niego pobierały tylko i wyłącznie partyjne klany otoczone urzędniczymi watahami – stwierdził.

teraz odtwarzane
„Obecny system jest tak skonstruowany, by profity z niego pobierały tylko i wyłącznie partyjne klany”

Paweł Kukiz: absolutnie nie powinniśmy dozbrajać Ukrainy. Możemy wysyłać pomoc humanitarną

– Ukrainie trzeba pomagać przede wszystkim humanitarnie. A nawet jednej i drugiej stronie konfliktu – powiedział Paweł Kukiz, kandydat w wyborach...

zobacz więcej

Celem muzyka nie jest konkretna liczba głosów, tylko powstanie ponadpolitycznego ruchu obywatelskiego, który zadba o przeprowadzenie zmian w Polsce. Jeden z sondaży daje Kukizowi 7 proc. poparcia, to – zdaniem Kukiza – zalążek ruchu. – Z tej iskierki powstaje coraz większy ogień. Jeżeli nadal władza będzie się wykazywała taką pychą, taką butą i arogancją, to prędzej czy później będzie to pożar. Nie interesują mnie światopoglądy, nie interesuje mnie koloryt, interesuje mnie masowy ruch, który zażąda państwa dla obywateli, który rozwali te partiokratyczne klany – mówił na antenie TVP Info.

„Narodzie, melduję wykonanie zadania”

Jak podkreślił, ten ruch nie może się przekształcić w partię polityczną, bo wtedy wpisze się w system, zamiast go rozsadzić, a tego kandydat chce uniknąć za wszelką cenę. – Jeżeli stworzę partię, stworzę struktury, pojawi się prezes albo przewodniczący i już jestem ugotowany. Znika oddolność. Z systemem można wygrać tylko dzięki oddolności – wyjaśnił Kukiz, który zamierza wystartować w wyborach do Sejmu. Jego marzeniem jest, jak się wyraził, „przyhamowanie wampiryzmu partii politycznych”. Chce to zrobić dzięki zmianie ordynacji wyborczej.

– Gdybym został prezydentem natychmiast stworzyłbym ruch bezpartyjny. Wystarczyłoby 10 proc. w parlamencie, by razem z prezydentem zmienić ordynację wyborczą. Jeżeli wystarczyłoby kadencji na zmianę ustroju, jest wielce prawdopodobne, że po zmianach w konstytucji rozpisałbym referendum w sprawie odwołania mnie z funkcji prezydenta i wybrania w wolnych wyborach. „Narodzie, Polacy, melduję wam wykonanie zadania”. Nie prezesie, nie przewodniczący. Narodzie. Moi obywatele, bracia siostry – powiedział Kukiz.


PAWEŁ KUKIZ O POLITYCZNYCH PLANACH – OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej