Próchnica dogryza polskim dzieciom. 90 proc. ma ubytki w zębach

Przytłaczająca większość polskich dzieci ma problemy z próchnicą (fot. flickr.com/Melissa Wiese)

90 procent dzieci i nastolatków w Polsce ma zęby uszkodzone próchnicą – wynika z danych resortu zdrowia. To jedna z najpowszechniejszych chorób na świecie.

Polacy nie dbają o zęby

Ponad 40 proc. Polaków w wieku 65–74 lat nie ma już żadnych zębów, co jest ewenementem wśród krajów najbardziej rozwiniętych. Zaskakujące wyniki...

zobacz więcej

– Rozpoczyna się czasem już u niemowląt, a co drugi trzylatek ma ubytki próchnicowe – podkreśla profesor Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

Przeciętnie 12-letnie dziecko ma trzy zęby zaatakowane próchnicą. W najgorszych przypadkach 18-latki mają już po kilka usuniętych zębów.

Profesor Dorota Olczak-Kowalczyk wyjaśnia, że główną przyczyną próchnicy jest obecność w jamie ustnej bakterii wydzielających kwasy, które niszczą szkliwo. Bakterie te do życia potrzebują cukru, którego w diecie nie brakuje.

Pamiętajmy o regularnych wizytach u stomatologa

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. To okazja do przypomnienia, że zęby trzeba szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem. Należy też ograniczyć ilość cukru i słodkich napojów w diecie oraz pamiętać o wizytach kontrolnych u stomatologa. Dzieci na fotelu dentysty powinny zasiadać co 3 miesiące, a dorośli co pół roku.

źródło:
Zobacz więcej