RAPORT

Pogarda

Masz internetowy router? Możesz paść ofiarą cyberprzestępców. „Celem dane kont bankowych”

Router może paść ofiarą ataku (fot. flickr.com/ Adam Lynch)
Router może paść ofiarą ataku (fot. flickr.com/ Adam Lynch)

Najnowsze

Popularne

Cyberprzestępcy coraz bardziej pomysłowi. Tym razem ich ofiarą może paść każdy, bo rozpoczęli ataki na... domowe routery, wykorzystując przy tym zaawansowane metody ukrywania swojego działania. Ich celem są dane, pozwalające na dostęp do kont bankowych Polaków – alarmuje zespół CERT Polska, zajmujący się bezpieczeństwem w sieci.

Największy cyberatak w historii? Hakerzy ukradli miliard dolarów

Infekowali e-maile, kontrolowali monitoring i czyścili konta. Według rosyjskiej firmy Kaspersky Lab, międzynarodowa grupa cyberrabusiów w ciągu...

zobacz więcej

Zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team), który został powołany w 1996 r., zajmuje się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo użytkowników lub instytucji w internecie. Działa w ramach instytutu badawczego NASK.

Nowa metoda

Eksperci zespołu ujawnili właśnie istotną modyfikację, w odkrytej właśnie kampanii ataków na bankowość internetową. W poprzednio obserwowanych przypadkach, połączenie do banku było wykonywane bezpośrednio z kontrolowanego przez cyberprzestępców serwera. Teraz połączenie jest jeszcze przekierowywane przez któryś z przejętych domowych routerów.

W ten sposób przestępcy utrudniają wykrycie swojej działalności, ponieważ połączenia z bankiem wykonywane są z adresów sieci domowych czy biurowych i nie budzą podejrzeń o manipulację.

O podobnym ataku eksperci z zespołu CERT Polska informowali już w lutym 2014 roku. Wówczas przestępcy wykorzystywali podatność routerów domowych na zdalną zmianę ich konfiguracji. W efekcie mogli modyfikować systemy serwerów przechowujących dane na temat adresów domen i przekierowywać ruch na serwery będące pod ich kontrolą. To oznaczało, że użytkownik, który próbował połączyć się na przykład z serwerem swojego banku, zostawał w sposób niezauważony przenoszony na kontrolowane przez nich serwery. Cyberprzestępcy uzyskiwali wówczas dostęp do przesyłanych danych i mogli m.in. zmieniać kwoty dokonywanych przelewów czy numery kont.

Bezpieczeństwo transakcji, dokonywanych w ramach bankowości elektronicznej, zależy przede wszystkim od ich użytkowników

USA proszą Chiny o pomoc w sprawie cyberataku na Sony Pictures

Stany Zjednoczone zwróciły się do Chin o pomoc w sprawie przypisywanego Korei Północnej ataku hakerskiego, którego ofiarą padła pod koniec...

zobacz więcej

– Zaplanowane, bardzo dobrze przygotowane i wykonane ataki cyberprzestępców wymierzone w klientów bankowości elektronicznej są jednym z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa sieciowego. Mimo że szereg instytucji finansowych jako priorytet stawia sobie ochronę powierzonych im środków, należy pamiętać, że bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w ramach bankowości elektronicznej zależy również lub przede wszystkim od ich użytkowników - podkreślił Przemysław Jaroszewski z zespołu CERT Polska.

Jak się zabezpieczyć?

Użytkownik w kilku prostych krokach może się zabezpieczyć przed opisywanym zagrożeniem. Wystarczy wyłączyć możliwość konfigurowania routera „z zewnątrz”, tj. bezpośrednio z internetu. Należy także bezwzględnie zmienić domyślne dane logowania do panelu konfiguracyjnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej