RAPORT

Kampania 2020

Polska oglądała zaćmienie Słońca. Wasze zdjęcia tego niesamowitego zjawiska

To był dwugodzinny spektakl, podczas którego Księżyc widowiskowo zasłonił Słońce. W Polsce można było oglądać częściowe zaćmienie – następne tak głębokie w naszym kraju zobaczymy w 2026 r., a całkowitego nikt z obecnie żyjących ludzi pewnie nie uświadczy, bo będzie ono dopiero w 2135 r. Zdjęcia tego niesamowitego zjawiska dostaliśmy od Państwa na platformę Twoje Info.

Zaćmienie Słońca wywoła duży spadek mocy elektrowni słonecznych. To już 20 marca

Energia słoneczna ma swoje wady. Jedna z nich uwidoczni się 20 marca, gdy nad północną Europą dojdzie do zaćmienia Słońca. Eksperci przewidują, że...

zobacz więcej

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne, dochodzące do naszej planety. Właśnie z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia 20 marca. W Polsce można było podziwiać częściowe zaćmienie – w północno-zachodnich regionach przysłonięte było blisko 80 proc. słonecznej tarczy.

W Polsce zaćmienie rozpoczęło się o godz. 9.43. Maksymalną fazę osiągnęło około 10.52, a zakończyło się tuż po godz. 12.

Jedynym skrawkiem lądu na świecie, z którego można było podziwiać całkowite zaćmienie, były Wyspy Owcze i Spitsbergen.

Rzadkie, hybrydowe zaćmienie Słońca

zobacz więcej

Następne takie zjawisko obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać dopiero w sierpniu 2026 roku, jednak efekt nie będzie wówczas tak spektakularny, bo rozpocznie się ono niedługo po godzinie 19. Jeśli jednak ktoś pojedzie wtedy np. do Hiszpanii, na Islandię czy Grenlandię, będzie mógł zobaczyć zaćmienie całkowite.

Kiedy całkowite nad Wisłą?

W Polsce zaś na całkowite zaćmienie Słońca trzeba będzie poczekać 120 lat, do października 2135 roku. – Teoretycznie w ciągu roku w skali całej planety można zobaczyć od dwóch do pięciu zaćmień Słońca, z czego maksymalnie trzy mogą być zaćmieniami całkowitymi. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu, w okolicach Suwałk - powiedział Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Początek wiosny

W tym roku częściowe zaćmienie Słońca wypadnie tego samego dnia, co początek astronomicznej wiosny. Rozpocznie się ona o godz. 23.45 w piątek, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie Barana. Od czasu równonocy wiosennej, aż do początku astronomicznej jesieni we wrześniu, dni będą dłuższe niż noce.

teraz odtwarzane
Niecodzienne zjawisko na niebie. Pierwsze reakcje

źródło:

Zobacz więcej