SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

HRW: obie strony stosują zakazaną broń na Ukrainie

Amunicja kasetowa jest zabroniona umowami międzynarodowymi (fot. Wikipedia/cc)
Amunicja kasetowa jest zabroniona umowami międzynarodowymi (fot. Wikipedia/cc)

13 cywilów, w tym dwoje dzieci, zginęło od początku konfliktu na Ukrainie przez broń kasetową. Jak ujawniła organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch, jest ona stosowana przez obie strony konfliktu.

Pijany żołnierz potrącił matkę z dzieckiem. Prohibicja w ukraińskiej armii

Udało się opanować sytuację w mieście Konstantynówka w obwodzie donieckim, gdzie w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do zamieszek po tym, jak...

zobacz więcej

HRW oświadczyła, że przeprowadziła śledztwo w terenie i ma dowody, że obie strony konfliktu używały amunicji kasetowej pomiędzy styczniem i lutym 2015 r. Wśród 13 zabitych cywilów było dwoje dzieci.

– Fakt użycia amunicji kasetowej świadczy o totalnej pogardzie dla cywilów. Żadna ze stron nie powinna używać tej broni, która powszechnie jest zakazana. Oddziałuje ona na wielkiej powierzchni i stanowi zagrożenie dla cywilów w okolicy walk – oświadczył w komunikacie ekspert HRW Ole Solvang. Wskazał, że amunicja, która nie wybuchła, pozostaje niebezpieczna dla ludności cywilnej długo po ataku.

Mająca swą siedzibę w Nowym Jorku HRW wezwała strony walk w Donbasie do podpisania konwencji o zakazie broni kasetowej.

Okrutna broń

Podobne oskarżenie o stosowanie bomb kasetowych HRW skierowała pod adresem władz ukraińskich jesienią zeszłego roku. Wówczas władze w Kijowie odrzuciły te oskarżenia. Ministerstwo obrony zapewniło, że siły zbrojne Ukrainy nie wykorzystują broni zakazanej międzynarodowymi umowami, w tym także pocisków kasetowych.

Kasetowe bomby lotnicze oraz pociski artyleryjskie i rakietowe zawierają do kilkudziesięciu mniejszych bomb odłamkowych lub przeciwpancernych, rozrzucanych na dużej przestrzeni po wybuchu głównego ładunku. Praktyka wskazuje, że pewna część bomb nie eksploduje od razu, zamieniając zbombardowany teren w pole minowe. W związku z zagrożeniem jakie powoduje dla cywilów blisko 90 państwo podpisało konwencję o zakazie stosowania amunicji kasetowej.

źródło:

Zobacz więcej