RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uber musi wyjechać z Niemiec. Sąd zakazał działalności pogromcy taksówek

Według sądu oferowanie usług za pomocą aplikacji na smartfony jest niezgodne z prawem (fot. flickr.com/ Daniel Horacio Agostini/ acanyi)
Według sądu oferowanie usług za pomocą aplikacji na smartfony jest niezgodne z prawem (fot. flickr.com/ Daniel Horacio Agostini/ acanyi)

Model biznesowy firmy UberPop, oferującej osobom prywatnym za pomocą internetu usługi transportowe wykonywane przez niezawodowych kierowców, jest niezgodny z prawem – uznał w środę sąd we Frankfurcie nad Menem. Jednocześnie sąd zakazał Uberowi działalności na terenie Niemiec.

Uber – pogromca zwykłych taksówek wjechał do Polski

Do Polski wjechała amerykańska firma Uber, wróg korporacji taxi na całym świecie. W poniedziałek rozpoczęła działalność w Warszawie, a ma na...

zobacz więcej

Oferowanie usług za pomocą aplikacji na smartfony jest niezgodne z prawem – orzekł sąd. Jak zaznacza agencja dpa, branża taksówkarska po raz pierwszy zaskarżyła do sądu firmę Uber, co oznacza, że wyrok ma znaczenie precedensowe.

Wyrok nie jest prawomocny; przedsiębiorstwo może się od niego odwołać.

We wcześniejszym ustnym komentarzu sędziowie sygnalizowali, że metody stosowane przez firmę są niezgodne z ustawą o transporcie osób.

Uber działa w pięciu niemiekcich miastach

Uber oferuje swoje usługi w pięciu niemieckich miastach - Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu, Monachium i Duesseldorfie.

Uber w Niemczech zdelegalizowany. Nie będzie tańszych przejazdów?

Sąd w niemieckim Frankfurcie nad Menem zdelegalizował ogólnokrajową działalność aplikacji mobilnej Uber. Oferuje ona przewozy osób przez...

zobacz więcej

Amerykańska firma Uber łączy za pomocą aplikacji UberPop klientów poszukujących środka transportu z prywatnymi osobami oferującymi odpłatnie transport samochodowy. Użytkownik podaje swoją lokalizację i cel podróży, a aplikacja pokazuje mu najbliższych zalogowanych w systemie przewoźników. Płatność odbywa się za pomocą platformy internetowej.

Przeciwko temu systemowi protestują organizacje zawodowych taksówkarzy. Zarzucają firmie z Kalifornii nieuczciwą konkurencję, wytykając jej, że nie sprawdza, kim są kierowcy świadczący usługi ani jakie mają kompetencje w prowadzeniu samochodu. Ostrzegają, że kierowcy współpracujący z Uberem nie mają pozwolenia na przewóz osób i nie przechodzą badań lekarskich oraz innych egzaminów, co może narazić pasażerów na niebezpieczeństwo.

Wartość firmy wycenia się na 17 mld dolarów

Proponująca konkurencyjne ceny przewozu platforma Uber zdążyła już przekonać do siebie wielu klientów w Niemczech i innych krajach. Wartość firmy, której inwestorami są m.in. Goldman Sachs oraz Google Ventures, wyceniana jest na 17 mld dolarów. Założony cztery lata temu w San Francisco Uber zatrudnia ponad 2 tys. osób i jest obecny w ok. 100 amerykańskich miastach oraz w 70 za granicą. W dziedzinie usług transportu osób Uber jest pierwszym przedsiębiorstwem w fazie start-up działającym na tak dużą skalę.

źródło:

Zobacz więcej