„Bierecki od lat stosuje metodę zastraszania dziennikarzy piszących o SKOK-ach”

– Bianka Mikołajewska, która pisała w „Polityce” o SKOK-ach miała ileś tam procesów, wygrała wszystkie. Pan Bierecki od 2004 roku stosuje metodę zastraszania – mówiła w programie „Polityka przy kawie” Joanna Mucha z PO na temat założyciela SKOK, zawieszonego w prawach członka parlamentarnego klubu PiS senatora Grzegorza Biereckiego. Beata Kempa z SP stwierdziła, że polityk zachował się w całej sytuacji bardziej pryncypialnie niż niejeden polityk PO.

„Duda brał udział w tworzeniu imperium SKOK-ów”. „SKOK Wołomin był opanowany przez ludzi WSI”

Rozmowa o SKOK-ach zdominowała gorącą dyskusję w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info. Sprowokował ją Marcin Kierwiński PO, który zarzucił...

zobacz więcej

Senator Grzegorz Bierecki został zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego PiS. Decyzję podjął przewodniczący Mariusz Błaszczak, w uzgodnieniu z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim. To efekt doniesień medialnych sugerujących, że majątek wart kilkadziesiąt milionów złotych, zamiast posłużyć do ratowania SKOK-ów, wpłynął do spółki senatora i byłego nadzorcy systemu kas oszczędnościowo-kredytowych.

Joanna Mucha z PO powiedziała, że Grzegorz Bierecki od 2004 roku stosuje metodę zastraszania. Czynił to m.in. w stosunku do dziennikarzy piszących o SKOK-ach m.in. Bianki Mikołajewskiej, dziennikarki tygodnika „Polityka”. Jak przypomniała – tą samą bronią będzie się posługiwał w tej chwili. Media już mówią ilu posłów ma kredyty w SKOK-ach – mówiła Mucha.

„Fałszywym ciosem chce się uderzyć w prezydenta i w jego syna”

– To kłamstwo szyte grubymi nićmi po to, aby odwrócić uwagę od politycznej kompromitacji PiS, który SKOK-ów bronił z otwartą przyłbicą – powiedział...

zobacz więcej

„Ja nie stosuję lobbingu”

Obecna w programie Beata Kempa, odpowiadając na te zarzuty zapytała, czy według posłanki Muchy zarzutem może być to, że politycy mają kredyty w SKOK-ach i czy posłance PO, posiadającej kredyt w banku, również można postawić zarzut, że go ma. – Różnica między mną posiadającą kredyt w konkretnym banku a politykami PiS jest taka, że ja nie stosuję lobbingu na rzecz tego konkretnego banku. Posłowie PiS, najprawdopodobniej jedna trzecia z nich i rodziny zatrudnione w SKOK-ach przez kilka lat aktywnie lobbowały za tą instytucją i za tym, żeby nie poddawać jej kontroli nadzoru finansowego – mówiła Mucha.

Na pytanie czy senator Bierecki nie rozpycha się w szeregach PiS, czego przykładem może być fakt, że tuż po wybuchu związanej z nim afery sam poprosił o zawieszenie jako członek klubu a teraz pisze list do Mariusza Błaszczaka, w którym domaga się powrotu i odnosi się do zarzutów jakoby wyprowadził majątek z fundacji kontrolującej SKOK, Beata Kempa odpowiedziała, że nie był obecny w kraju, więc mógł nie znać dobrze całej sprawy. – Jeśli jest się poza granicami kraju, trudno znać wszystkie meandry, elementy w sytuacji, kiedy rzucone zostały oskarżenia z pokryciem, czy bez pokrycia – powiedziała. I stwierdziła, że cała sprawa pokazuje, iż PO zwariowało na punkcie PR i przekręcania faktów.

Zapytana o to, czy Bierecki powinien być zawieszony do wyjaśnienia sprawy, odpowiedziała, że tak. – Ta sprawa powinna być jak najszybciej wyjaśniona. Jeśli w tej sprawie powtarzane były kłamstwa, trzeba wytoczyć procesy. Dość używania takich słów jak „przekręt”, czy „wyprowadzanie”. To decyzja władz i prezesa partii co zrobi z członkostwem pana Biereckiego. W pierwszej odsłonie zachował się bardziej pryncypialnie i uczciwie niż niejeden polityk PO, który, mówiąc językiem tej partii, został umoczony – stwierdziła Kempa.

„Mam dosyć utajnianych hucp”

PO nie wyklucza powołania komisji śledczej w sprawie SKOK-ów. Joanna Mucha stwierdziła, że jeśli taka decyzja zostanie podjęta, to nie będzie się jej sprzeciwiała. – Uważam, że jest jeszcze przestrzeń dla organów państwa by sprawdzały tę sprawę. Moim zdaniem śledztwo powinno się toczyć w kierunku zorganizowanej grupy przestępczej – powiedziała. Beata Kempa też chciałaby aby ta sprawa została wyjaśniona, ale przy otwartych drzwiach. – Mam dosyć utajnianych przez PO hucp – stwierdziła.

źródło:
Zobacz więcej