RAPORT

Tusk kontra Tusk

7-letni Kuba strzela z karabinu. Namówił tatę do opublikowania filmiku w sieci. Internauci podzieleni

Czy kilkuletnie dziecko może strzelać z broni? To pytanie zadają sobie internauci, którzy obejrzeli filmik z udziałem 7–letniego Kuby. Chłopiec strzela pod czujnym okiem ojca i instruktora. Nie jest to jak sądzili początkowo użytkownicy sieci pistolet maszynowy MP5, a karabin sportowy wzorowany na tym modelu.

9-latka uczyła się strzelać i zabiła instruktora z uzi [WIDEO]

Charles Vacca uczył 9-letnią dziewczynkę strzelać z pistoletu maszynowego na jednej ze strzelnic w Arizonie. Niestety dziewczynka nie zapanowała...

zobacz więcej

Karabin, którego używał 7–latek ma pojedynczy spust i mniejszy kaliber niż MP5.

Kuba ćwiczył w domu, przy użyciu repliki broni

Ojciec chłopca, Dawid Ćwirko z Góry Kalwarii opowiada, że zanim wziął syna na strzelnicę, ćwiczył z nim przy użyciu repliki broni w domu, na sucho. Z filmu wynika, że na strzelnicy Kuba zachowuje się profesjonalnie. Jest skupiony, z bronią obchodzi się ostrożnie. I pod czujnym okiem ojca. Strzela świetnie.

Dawid Ćwirko zapewnia też, że oprócz niego, na strzelnicy obecny był wyszkolony instruktor i chłopcu nie groziło niebezpieczeństwo. – Cały czas kontrolowałem sytuację; stałem kilka centymetrów za synem. Gdyby, nie daj Boże, coś się stało, byłem w stanie zareagować – opowiada tata Kuby.

Broń w domu państwa Ćwirko dostępna jest od kilku lat. Kuba posługuje się nią lepiej niż niejeden zawodowiec. – Pewne nawyki wpajane miał od 4 lat – opowiada ojciec i dodaje, że synowie, nawet, kiedy bawili się zabawkowymi karabinami, robili to w sposób zdyscyplinowany. – Stosowali się do zasad, takich jak niekładzenie palca na spuście – tłumaczy tata Kuby.

Bez winnych po tym, jak 9-latka zastrzeliła instruktora z uzi

Tragedia na strzelnicy w Arizonie, gdzie 9-letnia dziewczynka śmiertelnie postrzeliła swojego instruktora, który uczył ją obsługi pistoletu...

zobacz więcej

Wątpliwości internautów

Wielu internautów z rezerwą odnosi się do filmiku w sieci z Kubą w roli głównej i udziału dzieci w zajęciach strzeleckich. Wskazują na tragiczny incydent ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku na strzelnicy w Arizonie, broń w rękach 9–latki okazała się narzędziem śmiercionośnym. Dziewczynka podczas lekcji strzelania trafiła swojego instruktora. Mężczyzna zmarł.

W Polsce pozwolenie na broń palną mogą uzyskać osoby, które ukończyły 21 lat. Według ustawy o broni i amunicji wydaje je Komendant Wojewódzki Policji. Konieczne jest zaświadczenie lekarskie i orzeczenie psychologiczne dowodzące braku zaburzeń. Należy określić również cel, do jakiego broń miałaby być przeznaczona.Jednak ze strzelnicy korzystać może każdy, bez względu na wiek. Obowiązuje wyłącznie regulamin zatwierdzony przez burmistrza bądź prezydenta miasta.

Polacy jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie

– Polacy są jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie. W Polsce na stu obywateli przypada jeden egzemplarz broni, a w Europie, średnio, - 30 – opowiada Andrzej Turczyn, prezes Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni. Według niego pistolet w rękach Kuby nie powinien bulwersować. Ocenia, że chłopiec, strzelając pod opieka ojca, był doskonale przygotowany.

Tata Kuby przyznaje, że chłopiec uwielbia strzelać i sam prosił go o umieszczenie filmu ze strzelnicy. Wkrótce mają pojawić się kolejne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej