Raport

Epidemia koronawirusa

Nieznane zdjęcia z poligonów, zrobione w sierpniu 1939 roku. „Nasze wojsko posiadało nowoczesny sprzęt”

W ręce historyków trafił zbiór niezwykle interesujących zdjęć, które 75 lat przeleżały w całkowitym zapomnieniu. Fotografie dokumentują manewry polskich wojsk dosłownie w ostatnich tygodniach przed wybuchem II wojny światowej. To nie tylko gratka dla miłośników polskiej historii, ale i dowód na to, że w tamtych dniach polska armia wcale nie była tak źle przygotowana, jak zwykło się mówić.

Niemieckie fotografie z pierwszych godzin II wojny. Sensacyjne odkrycie IPN

zobacz więcej

– Kolekcja ta jest unikatem, który nie był dotąd nigdzie publicznie pokazywany. Dlaczego tak się stało? Tego do końca nie wiemy – mówi Marcin Westphal, kierownik działu wystawienniczego w powstającym w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.

Sierpień 1939 roku. Wojna jest już niemal pewna. Na wojskowe manewry zostaje zaproszony znany fotograf Henryk Poddębski. Robi setki zdjęć właściwie wszystkich formacji wojskowych.

Negatywy zdjęć przechowywane w mieszkaniu odnalazł wnuk fotografa. Stały wśród pudeł z tysiącami innych fotografii Poddębskiego. Nie były opisane. Ich autor prawdopodobnie nie zdążył tego zrobić przed wybuchem wojny.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma już eksponaty: czołgi, torpedę i wagon

Dwa czołgi, wagon kolejowy oraz torpeda trafiły do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budynek jest jeszcze w budowie, ale ze względów...

zobacz więcej

Zdjęcia z poligonów w Rembertowie, Legionowie czy na Okęciu

Kolekcja trafiła do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie historykom udało się ustalić wiele zawartych na fotografiach szczegółów. Wiadomo już między innymi, że większość wykonano w okolicach Warszawy, na poligonach w Rembertowie, Legionowie czy na Okęciu.

Tajemnica sprzed 70 lat zamknięta w butelce

Podczas remontu klasztoru Bożogrobców w Miechowie w Małopolsce, archeolodzy natrafili na butelkę z nieznanymi dokumentami. Okazało się, że ukrył ją...

zobacz więcej

– To były ostatnie przed wojną ćwiczenia. Zdjęcia pokazują polskie wojsko z wyposażeniem takim, z jakim ruszyło na wojnę 1 września 1939 roku. Pokazują, że nasze wojsko wcale nie było tak bardzo zacofane, wcale nie było tak źle przygotowane, posiadało dobry, nowoczesny sprzęt – mówi Marcin Westphal.

Fotografie staną się częścią ekspozycji gdańskiego muzeum. Otwarcie planowane jest na przyszły rok.

źródło:
Zobacz więcej