RAPORT

Pogarda

Sondaż TNS dla „Wiadomości”: 36 proc. dla PO, 34 proc. – PiS. Cztery partie w Sejmie

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w marcu, na Platformę Obywatelską głosowałoby 36 proc. wyborców. Na drugim miejscu, tuż za PO, jest Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z Polską Razem i Solidarną Polską, z 34-procentowym poparciem – to wynik najnowszego sondażu przeprowadzonego przez ośrodek TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1.

Najnowszy sondaż dla „Wiadomości” TVP1: cztery partie w Sejmie. PO o 2 pkt. proc. przegoniła PiS

zobacz więcej

W przyszłym parlamencie obok PO i PiS (razem z Polską Razem i Solidarną Polską) znalazłyby się jeszcze dwie partie: Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce głosować 6 proc. badanych oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, który cieszy się poparciem 5 proc. respondentów.

Do Sejmu nie weszłaby partia KORWiN, która ma 3 proc. poparcia. W parlamencie nie znalazłyby się także Twój Ruch i Kongres Nowej Prawicy, które cieszą się 1-procentowym poparciem. Żaden z respondentów nie chciał oddać swojego głosu na Ruch Narodowy. 14 procent badanych nie wie jeszcze, na kogo chce głosować.

Wzrost poparcia dla PO, PiS i KORWiN

Z badania TNS Polska wynika, że w porównaniu z sondażem, który był przeprowadzony w lutym, wzrost poparcia uzyskały trzy partie – po 2 punkty procentowe zyskała Platforma Obywatelska, koalicja PiS/SP/PR oraz partia KORWiN. Pozostałe partie zanotowały spadki. Polskie Stronnictwo Ludowe straciło aż 3 punkty procentowe poparcia, Sojusz Lewicy Demokratycznej 2 punkty, Ruch Narodowy 1 punkt. Kongres Nowej Prawicy utrzymał poparcie na poziomie 1 punktu procentowego.

Podział mandatów

Zgodnie z wynikami badania TNS Polska rozkład mandatów w przyszłym parlamencie wyglądałby następująco: Platforma Obywatelska – 228 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość z przybudówkami – 215 mandatów, Polskie Stronnictwo Ludowe – 9 mandatów oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej – 8 mandatów.

Badanie dla „Wiadomości” TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził w dniach 10-11 marca 2015 roku na próbie 1000 dorosłych Polaków metodą wywiadu telefonicznego.

Podział mandatów wg sondażu dla „Wiadomości”. (fot. tvp.info)
Podział mandatów wg sondażu dla „Wiadomości”. (fot. tvp.info)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej