Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w marcu, na Platformę Obywatelską głosowałoby 36 proc. wyborców. Na drugim miejscu, tuż za PO, jest Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z Polską Razem i Solidarną Polską, z 34-procentowym poparciem – to wynik najnowszego sondażu przeprowadzonego przez ośrodek TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1.
W przyszłym parlamencie obok PO i PiS (razem z Polską Razem i Solidarną Polską) znalazłyby się jeszcze dwie partie: Polskie Stronnictwo Ludowe, na które chce głosować 6 proc. badanych oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, który cieszy się poparciem 5 proc. respondentów.
Do Sejmu nie weszłaby partia KORWiN, która ma 3 proc. poparcia. W parlamencie nie znalazłyby się także Twój Ruch i Kongres Nowej Prawicy, które cieszą się 1-procentowym poparciem. Żaden z respondentów nie chciał oddać swojego głosu na Ruch Narodowy. 14 procent badanych nie wie jeszcze, na kogo chce głosować.
Wzrost poparcia dla PO, PiS i KORWiN
Z badania TNS Polska wynika, że w porównaniu z sondażem, który był przeprowadzony w lutym, wzrost poparcia uzyskały trzy partie – po 2 punkty procentowe zyskała Platforma Obywatelska, koalicja PiS/SP/PR oraz partia KORWiN. Pozostałe partie zanotowały spadki. Polskie Stronnictwo Ludowe straciło aż 3 punkty procentowe poparcia, Sojusz Lewicy Demokratycznej 2 punkty, Ruch Narodowy 1 punkt. Kongres Nowej Prawicy utrzymał poparcie na poziomie 1 punktu procentowego.
Podział mandatów
Zgodnie z wynikami badania TNS Polska rozkład mandatów w przyszłym parlamencie wyglądałby następująco: Platforma Obywatelska – 228 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość z przybudówkami – 215 mandatów, Polskie Stronnictwo Ludowe – 9 mandatów oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej – 8 mandatów.
Badanie dla „Wiadomości” TVP1 ośrodek TNS Polska przeprowadził w dniach 10-11 marca 2015 roku na próbie 1000 dorosłych Polaków metodą wywiadu telefonicznego.