RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kobiety częściej będą latać w kosmos? „Lepiej znoszą kosmiczne misje”

Jest pierwszą Rosjanką, która służyła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i czwartą przedstawicielką tego kraju, która uczestniczyła w misji kosmicznej. Mowa o Jelenie Sierowej, która właśnie wróciła na Ziemię. „Panorama dnia” TVP Info sprawdziła, ilu kobietom udało się polecieć w kosmos. Okazuje się, że na razie ledwie pięćdziesięciu. Ale badania pokazują, że to słaba płeć lepiej znosi loty i to do kobiet może należeć kosmiczna przyszłość.

Niesamowity widok na naszą planetę. Zdjęcia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [WIDEO]

Zapierające dech w piersiach widoki na Ziemię i niesamowite zdjęcia Kosmosu pokazane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wszystkie ujęcia...

zobacz więcej

Jelena Sierowa to pierwsza od 17 lat Rosjanka, która poleciała w kosmos. Ostatnie pół roku spędziła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jako inżynier. Co ciekawe jeszcze przed wylotem spotkała się z... seksistowskimi pytaniami nie o jej misję i zadania, tylko o make up i fryzurę. – A ja mam pytanie do ciebie: dlaczego nie pytasz facetów, jak zamierzają układać sobie włosy w kosmosie? – odpowiedziała dziennikarzowi, który na konferencji prasowej spytał ją, jak zamierza dbać o włosy na ISS.

Walentyna w kosmosie

Pierwszą kobietą w kosmosie była Rosjanka Walentina Tierieszkowa. To był 1963 rok. Tierieszkowa nie miała żadnego doświadczenia, ledwie amatorsko skakała ze spadochronem. Lecz potrzeba propagandowego sukcesu była silniejsza i Rosjanka poleciała w misji Wostok 6. Była dopiero 10. człowiekiem w przestrzeni kosmicznej.


Kosmos oczami kobiety
W tym samym czasie amerykanie rozpoczęli program szkoleń astronautek. Badania wykazały, że to kobiety lepiej znoszą lot, są mniej podatne na promieniowanie i lepiej sobie radzą w kosmosie. Mimo tej rzekomej przewagi długo nie było poparcia politycznego w USA, by panie leciały do gwiazd. Zmieniło się to dopiero w 1983 roku. Wtedy Sally Ride została pierwszą amerykanką w przestrzeni kosmicznej. – Bardzo dobrze rozumiałam moją rolę. Oczekiwania wobec mnie były ogromne, ale byłam dobrze przygotowana do misji – wspomina.Wykorzystać potencjał

Od tego czasu błąd niewysyłania kobiet w kosmos naprawiono. Panie stały się nie tylko ekspertkami w obsłudze naziemnej, ale wielokrotnie były dowódcami misji. Ale potencjału pań w kosmicznych lotach do końca jeszcze nie wykorzystano. Na 500 osób, które poleciały w kosmos, kobiet było zaledwie 50.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej