RAPORT

Tusk kontra Tusk

Islandia nie chce do Unii Europejskiej. Rząd wycofał kandydaturę

Islandia pozostanie politycznie neutralna. Rząd w Reykjaviku poinformował, że rezygnuje z ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej. Minister spraw zagranicznych Gunnar Bragi Sveinsson zawiadomił o tym Łotwę, która sprawuje obecnie prezydencję we Wspólnocie, oraz przywódców w Brukseli.

Na Islandii powstanie świątynia nordyckich bogów. Pierwsza od milenium

Pradawni nordyccy bogowie Thor, Odyn i Frigg wkrótce będą mieli swój nowy kościół. W lutym na Islandii ruszy budowa pierwszej od tysiąca lat...

zobacz więcej

Dyskusja czy dołączyć do UE trwała w Islandii od pięciu lat. Kraj szukał oparcia w silnych gospodarczo strukturach po tym jak w 2008 roku został mocno dotknięty przez kryzys finansowy, co niemal doprowadziło do jego bankructwa. W 2009 roku ówczesny rząd złożył wniosek o akcesję.

Dzięki pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego Islandia wyszła na prostą. Naprawiła sektor bankowy i ustabilizowała gospodarkę. W efekcie ponownie zaczęła się rozwijać, a stopa bezrobocia spadła poniżej 5 proc.

Już wcześniej zawieszono starania

Od dwóch lat krajem rządzi centroprawicowy, eurosceptyczny gabinet premiera Sigmundura Gunnlaugssona, który podjął ostateczną decyzję w sprawie rezygnacji z kandydowania do Unii Europejskiej. Wysłanie Łotwie informacji o zaprzestaniu ubiegania się o członkostwo było jednak tylko formalnością. Już w 2013 roku zawieszono starania.

– Interesom Islandii lepiej służy pozostanie poza UE (...) Islandia chce jednak podtrzymać bliską współpracę z Unią – można przeczytać w komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Kraj należy do NATO, choć w zasadzie nie posiada sił zbrojnych. Utrzymuje jedynie straż nadbrzeżną oraz niewielki oddział żołnierzy wysyłany do udziału w operacjach pokojowych.


Islandia wkrótce zrezygnuje z chęci członkostwa w UE – zapowiedział nieoficjalnie premier kraju Sigmundur Gunnlaugsson

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej