Kłopotek: większość posłów PSL będzie przeciw ustawie o in vitro

– Każdy zachowa się według uznania i sumienia. Nie ma dyscypliny w tej sprawie, ale większość członków PSL będzie głosowała przeciwko ustawie o in vitro – powiedział w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info Eugeniusz Kłopotek z PSL. – W PO również nie będzie dyscypliny, jak głosować za ustawą – mówił z kolei Łukasz Abgarowicz z Platformy.

W programie toczyła się dyskusja na temat projektu ustawy o leczeniu bezpłodności w tym in vitro, który we wtorek przyjął rząd. Eugeniusz Kłopotek z PSL powiedział, że większość członków klubu zagłosuje przeciw tej ustawie. – Każdy musi rozstrzygnąć to we własnym sumieniu, czy żeby dać jedno życie, trzeba zabić wiele istnień. Trzeba mówić językiem jasnym i otwartym. A tu, żeby powstało jedno życie, 70 proc. zarodków musi zginąć, a to już jest życie. To główna nasza, jak i moja osobista wykładnia, jak ja mam postąpić – argumentował.

„Zgniły kompromis” w sprawie in vitro? „To nigdy to nie będzie rozwiązanie idealne dla każdego”

– Staraliśmy się przygotować projekt kompromisowy, który znajdzie większość w Sejmie – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info wiceminister...

zobacz więcej

„W PO też nie będzie dyscypliny”

Podobnego zdania był Łukasz Abgarowicz z PO. Według niego, każdy będzie musiał rozważyć we własnym sumieniu, czy zostawić to, co dzieje się obecnie, gdy nie ma ochrony zarodków, czy właśnie zapewnić tę ochronę. – Nikt nie może być zadowolony w pełni. Ja mam podobne poglądy. Ten problem w pełni się rozwiąże za 20-25 lat, kiedy będzie się mrozić gamety, czyli jajeczko i plemnik. Niemniej trzeba znaleźć kompromis. Każde ograniczenie tego nieszczęścia jest pozytywne – mówił. Zwrócił także uwagę, że w PO również nie będzie dyscypliny jak głosować za ustawą. – To będzie głęboka debata. Każdy w swoim sumieniu musi rozstrzygnąć, jaką regulację przyjąć – wyjaśniał.

Komorowski: koniecznie uporządkować kwestię in vitro. Duda: rozumiem małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci

zobacz więcej

Nie więcej niż sześć komórek jajowych

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy regulujący procedurę in vitro. Przygotowany przez resort zdrowia dokument daje dostęp do zapłodnienia tą metodą nie tylko małżeństwom, ale także związkom nieformalnym. Projekt ogranicza możliwość tworzenia nadliczbowych zarodków. Zapłodnionych będzie mogło być nie więcej niż sześć komórek jajowych. Zgodnie z rządową propozycją zakazane będzie niszczenie zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. Projekt przewiduje też powstanie centrów leczenia niepłodności.

źródło:
Zobacz więcej