RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Pomagać Ukrainie? „Sąsiad jest bity. Dalsze wygłaszanie apeli to dość podejrzana polityka”

– Europa, a szczególnie Niemcy, pamięta drugą wojnę światowa i panicznie boi się wszystkich decyzji, które prowadzą do zaostrzenia konfliktu. Ale tu sytuacja jest oczywista, sąsiad jest bity. Więc dalsze wygłaszanie apeli i poparcia moralnego stało się już po prostu dojść podejrzaną polityką – mówił o konflikcie na wschodzie Ukrainy Zbigniew Bujak, działacz opozycji w czasach PRL, a obecnie współzałożyciel Komitetu Solidarności z Ukrainą. O pomoc ukraińskiej armii apelowała w programie „Po przecinku” w TVP Info Natalia Zubar, przewodnicząca „Majdan Monitoring”.

Siemoniak: chcemy przygotować do stu instruktorów na Ukrainę. Rosja: to grozi eskalacją konfliktu

– Polska zamierza przygotować do stu instruktorów do szkolenia ukraińskich podoficerów; decyzja, czy i ilu pojedzie na Ukrainę, zapadnie w marcu –...

zobacz więcej

Bujak krytykując działania Europy ws. konfliktu na wschodzie Ukrainy podkreślił, że „siedzenie i analizowanie sytuacji w sztabach w Polsce nic nie da”.

– Trzeba być na linii frontu, żeby umieć pomóc. Trzeba dobrze rozumieć sytuację. Nie można siedzieć i analizować – podkreślił Bujak. Zaznaczył, że Ukraina potrzebuje wsparcia. – Potrzebni są obserwatorzy. To jest inna wojna, to trzeba obserwować tam na wschodzie – dodał.

Pomóc osłabionej armii

O wsparciu armii ukraińskiej mówiła też Natalia Zubar, przewodnicząca ukraińskiego Centrum Informacji „Majdan Monitoring” działającego na rzecz przestrzegania praw człowieka i praw politycznych na Ukrainie. – Ukraińskiej armii potrzebni są instruktorzy. Nie ma ani nowoczesnej strategii, ani broni. Tam potrzeba wszystkiego – alarmowała. Odniosła się tym samym do deklaracji polskiego ministra obrony, Tomasza Siemoniaka, który zapowiedział, że na Ukrainę pojadą polscy instruktorzy do szkolenia ukraińskich podoficerów. Przyjazd instruktorów na Ukrainę zapowiedzieli też przedstawiciele innych państw, m.in. USA.

Drony i pojazdy opancerzone. USA wysyłają pomoc na Ukrainę

Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę więcej pomocy, w tym drony oraz opancerzone pojazdy Humvee – poinformowała agencja AP, powołując się na...

zobacz więcej

USA wspiera Ukrainę

Goście programu „Po przecinku” byli zgodni w kwestii pomocy, którą zadeklarowały się dostarczyć na Ukrainę Stany Zjednoczone. Kijów ma otrzymać m.in. pojazdy humvee oraz niewielkie drony.

– Trzeba z jednej strony zaopatrywać samą armię, która jest już coraz większa, ale trzeba pamiętać, że oni są na linii frontu, a to tam rozgrywa się najwięcej. W skutek tego braku wyposażenia wciąż ginie mnóstwo ludzi i wielu jest ranionych – powiedział Bujak.

– Te nowoczesne drony, które oferują USA, to jest coś, czego potrzebuje ukraińska armia. Teraz te drony, które są na Ukrainie są bardzo łatwe do namierzenia przez rosyjską armię – dodała Zuber.

„UE niegotowa na dalsze sankcje wobec Rosji. Niektórzy cały czas mają nadzieję na dobrą wolę ze strony Kremla”

– Europa nie jest gotowa na dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w opublikowanej w...

zobacz więcej

Woja propagandowa

Ukraińska działaczka podkreśliła, że Ukraina docenia zarówno wkład Polski, jak i Europy w pomoc Ukrainie.

Opowiadała też o rosyjskiej propagandzie, która próbuje przekonać Ukraińców, że są pozostawieni sami sobie. – Rosja prowadzi wojnę informacyjną. Mówi się, że Ukraina nikomu nie jest potrzebna i wszyscy nas zdradzili – mówiła.

– A Europa robi wszystko co może. Europa to demokracja, to procedury, na to potrzeba czasu i zgody społeczeństwa. A Polska jest w niej ambasadorem Ukrainy – podkreśliła Zubar.


ZOBACZ PROGRAM „PO PRZECINKU”
teraz odtwarzane
„Europa to demokracja, to procedury”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej