RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Drony i pojazdy opancerzone. USA wysyłają pomoc na Ukrainę

Administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki potwierdziła w środę wieczorem, że Stany Zjednoczone dostarczą władzom w Kijowie sprzęt wojskowy. Szef państwa ukraińskiego rozmawiał o tym przez telefon z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.

Amerykańska broń dla Ukrainy? Wiceprezydent USA: nie chcemy militarnej eskalacji

Przeciwko dostawom broni na Ukrainę wypowiedział się w czwartek wiceprezydent USA Joe Biden, w wywiadzie dla „Süddeutsche Zeitung”. Ostro...

zobacz więcej

W komunikacie wydanym po rozmowie administracja Poroszenki oświadczyła, że jest to broń nieofensywna: drony, systemy łączności, radary rozpoznania artyleryjskiego, noktowizory i inny sprzęt o wartości 75 milionów dolarów. Dodatkowo Ukraina otrzyma 230 pojazdów wojskowych.

Drony startujące z ręki i opancerzone Humvee

Wcześniej agencja AP podała, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz USA, że Biden przekazał Poroszence, iż Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę więcej pomocy, w tym drony oraz opancerzone pojazdy Humvee.

Według agencji będą to niewielkie drony Raven mogące startować z ręki, a także 30 specjalnie opancerzonych i 200 zwykłych pojazdów Humvee. Strona amerykańska zastrzegła, że drony nie będą uzbrojone.

AP napisała, że nie wiadomo na razie, ile dronów otrzyma Ukraina i ile będą kosztowały pojazdy Humvee. Agencja podawała także, że Ukraina dostanie radia, radary rozpoznania artyleryjskiego i inny sprzęt.

Sprzęt w ciągu kilku tygodni?

Reuters pisze, powołując się na przedstawiciela sektora obronności USA, który zastrzegł sobie anonimowość, że część tej pomocy, w tym 30 dodatkowo opancerzonych pojazdów Humvee, może dotrzeć na Ukrainę w ciągu tygodni, a reszta – później.

teraz odtwarzane
Drony i pojazdy opancerzone. USA wysyłają pomoc na Ukrainę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej