RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

U Lisa o „Pięćdziesięciu twarzach Greya”: „To jest oswajanie sadomasochizmu”

Najnowsze

Popularne

– Jestem zniesmaczona nawet nie tyle scenami erotycznymi w tym filmie i książce, bo one zostały upudrowane. Groźniejszy jest tu ten sadomasochizm – powiedziała w programie „Tomasz Lis na żywo”, w TVP2 prawicowa posłanka Marzena Wróbel. – Mamy tu do czynienia ze zmiksowaniem bajki o Kopciuszku z bajką o Sinobrodym – dodała publicystka Kazimiera Szczuka. Goście Tomasza Lisa rozmawiali o bestsellerowej powieści E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya” i o filmie, który powstał na jej podstawie. Produkcje biją rekordy popularności.

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” – zobacz, jak wyglądają filmowi bohaterowie

W sieci pojawił się oficjalny zwiastun pierwszej części erotycznej trylogii pt. „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. To ekranizacja bestsellerowej powieści...

zobacz więcej

Książka pt. „Pięćdziesiąt twarzy Greya” odniosła gigantyczny sukces, została przetłumaczona na 50 języków, a w ciągu pierwszych miesięcy rozpowszechniania sprzedano 70 milionach egzemplarzy. Brytyjska producentka telewizyjna Erika Leonard, bo tak nazywa się autorka, ukrywająca się pod pseudonimem E.L. James, prawie z dnia na dzień stała się milionerką. Powstał też film na podstawie książki.

„Nieszczęsna powieść”

– Poszłam do kina po godzinie 21, żeby mnie nikt nie zobaczył. Było na seansie osiem osób, potem dość szybko opuściłam kino i w domu przeczytałam 60 stron tej nieszczęsnej powieści. To jest oswajanie sadomasochizmu – powiedziała posłanka Wróbel. – Sadomasochizm to groźne zjawisko. Ja się obawiam, że książka i film zrobią wielką szkodę i mogą doprowadzić do samookaleczenia kobiet, które mogą eksperymentować – dodała.

– To, co mnie najbardziej odpycha, to ta tandeta intelektualna, schemat fabularny, schematyczne postaci. Harlekin przy tym to jest epos – podkreśliła posłanka. W podobnym tonie wypowiedziała się Szczuka. – To jest schemat Harlekina z domieszką sadomasochizmu – uznała publicystka. – Są to opowieści dla kobiet, ale zawsze musi być tak, że mężczyzna jest potężny, mroczny, bogaty, to jest bardzo podniecające – dodała.

11-latek przebrał się za Greya, szkoła odesłała go do domu

W minipejcz, maskę i małe kajdanki, zamiast książek, wyposażony był pewien 11-letni uczeń z Wielkiej Brytanii. Chłopiec naraził się na kłopoty, gdy...

zobacz więcej

– Ludzi coś takiego podnieca. To nie jest prawdziwa przemoc, to gra erotyczna. Czytelniczka może się utożsamiać z bohaterką, która oblewa się na każdej stronie rumieńcem i nie jest dziwką. Kobiety mają takie fantazje – dodała Szczuka.

Ważny status?

Seksuolog, dr Sylwia Jędrzejewska, zwróciła uwagę, na co przede wszystkim zwracają uwagę kobiety u mężczyzny, co pokazują badania. Tą rzeczą jest status mężczyzny. – My lubimy bajki, a tu jest książę, czyli bogaty mężczyzna. Status materialny mężczyzny daje poczucie bezpieczeństwa kobietom. Jest tam opowieść o Kopciuszku i o księciu, który znajduje kobietę, i pomaga jej spełnić wiele fantazji. Jest tu ten status materialny, symboliczna sukienka, helikopter – mówiła.

– Kobieta ma prawo do spełnienia swoich pragnień, pod warunkiem, że tego pragnie. Ten film tego jednak nie pokazuje, on pokazuje dwoje szamoczących się ludzi. Jego, który chce realizować fantazje i ją, która jest gotowa ofiarować miłość i siebie oraz złożyć na ołtarzu miłości szereg ofiar – podkreślił seksuolog Andrzej Depko.


ZOBACZ CAŁY PROGRAM „TOMASZ LIS NA ŻYWO”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej