RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Komorowski: koniecznie uporządkować kwestię in vitro. Duda: rozumiem małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci

– W kwestii in vitro nie ma całościowych regulacji i ma to charakter „wolnej amerykanki” – uważa Bronisław Komorowski. Andrzej Duda (PiS) nie jest zwolennikiem tej metody, ale rozumie małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci. Kandydaci na prezydenta odnosili się do sprawy in vitro na dzień przed tym, gdy przepisami mającymi uregulować tę procedurę ma zająć się rząd.

Prezydent spóźniony na wiec w Krakowie. Winny... korek na zakopiance. „Zbudujemy S7”

Ponad 1,5 godz. spóźnił się ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski na wiec wyborczy na Rynku Głównym w Krakowie. Powód był prozaiczny:...

zobacz więcej

Ubiegający się o reelekcję prezydent Komorowski, tuż przed wyjazdem na spotkania z wyborcami na Mazowszu podkreślił, że opowiada się za życiem, a metoda in vitro uporządkowana w sensie prawnym to jest opowiedzenie się za życiem, za szansą na posiadanie dzieci. W jego ocenie uporządkowanie prawne metody in vitro jest „czymś absolutnie koniecznym”.

Prezydent mówił, że dzisiaj nie ma całościowych regulacji i ma to charakter „wolnej amerykanki”. – Dobrze, że zapadły decyzje o finansowaniu pomocy (...) w stosowaniu metody in vitro dla małżeństw, które marzą o dziecku, a z różnych powodów nie mogą mieć dziecka, tak aby bariera finansowa nie stanowiła tutaj istotnej przeszkody – powiedział Komorowski.

Dodał, że w tej kwestii zajmuje jednoznaczne i konsekwentne stanowisko od czasu wygranych przez niego prawyborów w Platformie Obywatelskiej. Komorowski został kandydatem PO na prezydenta w wyniku przeprowadzonych wewnątrz partii prawyborów w 2010 r.

Duda: in vitro nie ma nic wspólnego z naturą

O in vitro pytano też kandydata PiS. Duda zaznaczył, że „generalnie” nie jest „zwolennikiem tego typu metod”. – One są metodami sztucznymi, a wszelka sztuczność nie ma nic wspólnego z naturą – ocenił.

– Niemniej rozumiem tych rodziców, małżonków, którzy z różnych przyczyn dzieci mieć nie mogą, powtarzam – nie mogą, na skutek różnych zakłóceń, natomiast bardzo tego pragną i szukają wszelkich możliwych rozwiązań po to, żeby jakoś poradzić sobie z tym niezwykle trudnym dla nich problemem – mówił Duda.

Dopytywany, jaką formę ustawy regulującej in vitro by podpisał jako prezydent, Duda stwierdził, że temat in vitro „jest specyficzny”. – Tak jak wiele podobnych tematów dotyczących kwestii budzących emocje w społeczeństwie także ten temat jest jak zwykle – bo to nie pierwszy raz – wyciągany w trudnym czasie dla PO, po to, by skierować emocje publiczne na boczne tory – powiedział kandydat PiS.

Ponadto zaapelował do Komorowskiego o stawienie się do debaty przed pierwszą turą wyborów. Dodał, że powinna być ona pokazana przez wszystkie ogólnopolskie telewizje. – Polacy chcą debaty. Merytoryczna rozmowa na temat tego, czego dzisiaj potrzebują nasi rodacy, jak powinna rozwijać się Polska, jaki jest dzisiaj jej stan, jest czymś całkowicie naturalnym w demokracji – przekonywał Duda.

Andrzej Duda (fot. PAP/Rafał Guz)
Andrzej Duda (fot. PAP/Rafał Guz)

Komorowski rusza Bronkobusem. Duda w Londynie. Ogórek na Sejmiku Kobiet Lewicy

Prezydent Bronisław Komorowski ruszył z kampanią wyborczą. Przypomniał, że 5 lat temu ubiegał się o urząd w trudnych warunkach po katastrofie...

zobacz więcej

Bronkobus w Przasnyszu

Komorowski kontynuował rozpoczęty w sobotę objazd kraju Bronkobusem. Odwiedził m.in. Przasnysz. Na rynku tego miasta mówił, że Pszasnysz jest w czołówce mazowieckich miast liczących do 20 tys. mieszkańców, najlepszych w zagospodarowywaniu środków unijnych. Przypomniał, że w nowym budżecie UE jest jeszcze więcej środków, ale to prawdopodobnie ostatni tak „dobry budżet”.

– Wydać pieniądze jest zawsze łatwo, trudno wydać je tak, by pieniędzy przybywało. Łatwo jest przejeść pieniądze, trudniej spowodować, by one dawały następne pieniądze w następnych latach – mówił Komorowski do przasnyszan.

Dodał, że wie, iż w Przasnyszu jest strefa ekonomiczna i „dbałość, aby właśnie pieniądze inwestowane oznaczały mnożenie szans dla naszych dzieci, dla naszych wnuków”.

Komorowski podkreślił, że chodzi o tworzenie miejsc pracy, a „miejsca pracy to jest bezpieczeństwo naszych rodzin i społeczności”. – Dlatego jeżdżę po całej Polsce i zachęcam do myślenia w kategoriach zgody narodowej, bo zgoda naprawdę buduje wielkie piękne mądre rzeczy i bezpieczeństwo – powiedział Komorowski.

Korwin-Mikke rzuca wyzwanie Dudzie

Z kolei kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke rzucił w poniedziałek „wyzwanie” do debaty telewizyjnej Andrzejowi Dudzie. Zrobił to, by – jak mówił na konferencji prasowej – „pokazać kto jest prawicą, a kto jest lewicą, która udaje prawicę”.

Sztab Korwin-Mikkego poinformował, że jako pierwszy złożył w PKW podpisy z poparciem pod jego kandydaturą. Według sztabu pod nazwiskiem lidera partii KORWiN podpisało się ponad 200 tys. osób.

Sztab Janusza Korwin-Mikkego złożył podpisy z poparciem w PKW  (fot. PAP/Marcin Obara)
Sztab Janusza Korwin-Mikkego złożył podpisy z poparciem w PKW (fot. PAP/Marcin Obara)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej