RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Komorowski rozmawiał z Bidenem. Są zgodni w kwestii zaostrzenia sankcji wobec Rosji

Ukraina jest ciągle w konflikcie z prorosyjskimi separatystami  (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Ukraina jest ciągle w konflikcie z prorosyjskimi separatystami (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Najnowsze

Popularne

O wojnie na Ukrainie i współpracy dwustronnej dyskutował telefonicznie prezydent Bronisław Komorowski z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Z rozmowy wynika, że sankcje wobec Rosji trzeba zaostrzyć w przypadku eskalacji konfliktu.

„Powiesimy cię, będziesz karmić kruki”. Ukrainiec opowiada o niewoli u separatystów

Do wojska zapisał się tuż po aneksji Krymu. Wkrótce po tym trafił do niewoli separatystów, gdzie spędził kilka miesięcy. Zdarzało się, że bojownicy...

zobacz więcej

– Obaj rozmówcy byli zgodni co do konieczności wypełnienia przez wspieranych przez Rosję separatystów warunków porozumienia mińskiego, przywrócenia kontroli Ukrainy nad granicą państwową i wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy – poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

– W ich opinii dalsza eskalacja konfliktu przez Rosję powinna wiązać się z perspektywą dalej idących sankcji – dodał Sokołowski.

Oznajmił też, że Komorowski i Biden zgodzili się również co do potrzeby udzielenia wsparcia ukraińskim władzom m.in. we wdrażaniu reform, w tym reformy ukraińskich sił zbrojnych, oraz stabilizacji sytuacji gospodarczej na Ukrainie.

100 mln euro kredytu z Polski

Polska w ramach pomocy w reformowaniu Ukrainy dzieli się swoim doświadczeniem w obszarze reformy samorządowej i administracyjnej, a także działań antykorupcyjnych i ustanowienia instytucji kontrolnych. Polska pomoc dla Ukrainy to również kredyt wart 100 mln euro, który przyjmie postać pomocy wiązanej udzielanej w ciągu 10 lat, zgodnie z zasadami OECD, na realizację priorytetowych dla Ukrainy reform w zakresie modernizacji państwa i jego zbliżania do Unii Europejskiej.

„UE niegotowa na dalsze sankcje wobec Rosji. Niektórzy cały czas mają nadzieję na dobrą wolę ze strony Kremla”

– Europa nie jest gotowa na dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w opublikowanej w...

zobacz więcej

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał pod koniec ubiegłego tygodnia z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Jak informowały służby prasowe Białego Domu, rozmowa dotyczyła obaw związanych z kontynuowanymi przez prorosyjskich separatystów atakami na ukraińskie wojska na wschodzie Ukrainy oraz o niedopuszczeniu, zgodnie z porozumieniem z Mińska, międzynarodowych obserwatorów OBWE do monitorowania terytorium kontrolowanego przez separatystów.

Porozumienie mińskie

12 lutego w stolicy Białorusi zawarto porozumienie, zgodnie z którym na wschodniej Ukrainie od 15 lutego formalnie obowiązuje zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk miało zostać wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km.

W ubiegły czwartek ukraińska armia oświadczyła, że rozpoczęła wycofywanie z linii walk z oddziałami prorosyjskich bojowników systemów rakietowych „Grad”; poinformowano wtedy również o gotowości do wycofania systemów „Uragan”.

Bronisław Komorowski (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Bronisław Komorowski (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Według Kijowa prowadzone są aktywne ruchy sił prorosyjskich separatystów, mające a celu ukrycie sprzętu wojskowego. Ponadto – jak stwierdziła wówczas ukraińska armia – ugrupowania bojowników wzmacniają swoją liczebność praktycznie na wszystkich kierunkach konfliktu.

Współpraca energetyczna

Sokołowski poinformował ponadto, że Komorowski i Biden omówili też perspektywę współpracy energetycznej, w tym możliwy eksport do Polski amerykańskiego gazu skroplonego, po uruchomieniu gazoportu w Świnoujściu.

Terminal LNG w Świnoujściu ma pozwolić na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. Pierwotna umowa przewidywała oddanie go do eksploatacji 30 czerwca 2014 r. Na początku marca MSP poinformowało, że terminal LNG jest gotowy w 96 proc. i inwestycja weszła w najważniejszą fazę realizacyjną.

Joe Biden (fot. PAP/EPA/SAUL MARTINEZ)
Joe Biden (fot. PAP/EPA/SAUL MARTINEZ)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej