RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Merkel chce armii europejskiej. „Sytuacja na świecie stworzyła nowe wyzwania”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popiera propozycję utworzenia wspólnej armii europejskiej (fot. flickr/7armyjmtc)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel popiera propozycję utworzenia wspólnej armii europejskiej (fot. flickr/7armyjmtc)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popiera propozycję utworzenia wspólnej armii europejskiej, jednak uważa, że projekt ten jest „kwestią przyszłości” – powiedziała zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu Christiane Wirtz. Podkreśliła ona, że zacieśnianie współpracy wojskowej jest „długotrwałym procesem” składającym się z wielu pojedynczych przedsięwzięć.

Komorowski rozmawiał z Bidenem. Są zgodni w kwestii zaostrzenia sankcji wobec Rosji

O wojnie na Ukrainie i współpracy dwustronnej dyskutował telefonicznie prezydent Bronisław Komorowski z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe...

zobacz więcej

Szefowa rządu podziela pogląd, że należy dążyć do „pogłębionej współpracy wojskowej w Europie”. Sytuacja na świecie stworzyła nowe wyzwania, także w dziedzinie militarnej” – przyznała rzeczniczka. Jej zdaniem temat współpracy wojskowej znajdzie się w agendzie szczytu UE w czerwcu.

Wirtz podkreśliła, że zacieśnianie współpracy wojskowej jest „długotrwałym procesem” składającym się z „wielu pojedynczych przedsięwzięć”. – Trudno w tej sytuacji wyznaczać konkretne terminy – zastrzegła.

„Traktujemy poważnie zamiar obrony europejskich wartości”

Propozycja wyszła od przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. W niedzielę na łamach „Welt am Sonntag” zaapelował on do krajów UE o utworzenie wspólnej armii europejskiej, aby bardziej wiarygodnie niż dotychczas reagować na przypadki zagrożenia pokoju w krajach UE lub z nią sąsiadujących. Juncker zaznaczył, że byłby to sygnał pod adresem Rosji, że „traktujemy poważnie zamiar obrony europejskich wartości”.

Inicjatywę Junckera mocno poparła niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. W wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk szefowa resortu obrony powiedziała, że proces "zazębiania się" armii krajów UE zakończy się pewnego dnia powstaniem armii europejskiej. Integracja wojskowa Europy stworzy „mocny europejski filar” w NATO - dodała von der Leyen.

Noktowizory, hełmy, plastry. Londyn wyśle sprzęt wojskowy na Ukrainę

Rząd brytyjski ogłosił w piątek, że dostarczy Ukrainie dodatkowego sprzętu wojskowego za 1,17 miliona dolarów. – Dostawy obejmą noktowizory, hełmy,...

zobacz więcej

„Wizja na czasie”, „Pilne zadanie”

Pomysł Junckera poparło kilku wpływowych polityków niemieckiej koalicji rządowej. Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen (CDU) uznał wspólną armię za „wizję na czasie”, a Hans-Peter Bartels (SPD) tworzenie armii za „pilne zadanie”. Polityka obronna UE jest ciągle jeszcze zorganizowana w oparciu o kryteria narodowe, co prowadzi do powielania działań i podnosi koszty - powiedział socjaldemokrata kierujący parlamentarną komisją obrony Bundestagu.

Niemieckie MON zwraca uwagę, że Bundeswehra blisko współpracuje już z wojskami francuskim i holenderskimi, a obecnie zamierza rozwijać kooperację z Wojskiem Polskim.

„UE niegotowa na dalsze sankcje wobec Rosji. Niektórzy cały czas mają nadzieję na dobrą wolę ze strony Kremla”

– Europa nie jest gotowa na dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w opublikowanej w...

zobacz więcej

Niemcy „oddadzą” Polsce batalion

Inspektor sił lądowych Bundeswehry, generał Bruno Kasdorf powiedział, że armia niemiecka po raz pierwszy w historii odda swój batalion (600 żołnierzy) na stałe pod rozkazy brygady innego państwa, w tym przypadku Polski. Polski batalion podporządkowany zostanie z kolei niemieckiej brygadzie. Projekt ma zostać sfinalizowany do połowy 2016 roku. Kasdorf powiedział przy tej okazji, że polsko-niemiecka współpraca może stać się zalążkiem przyszłej armii europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej