RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Czeczeński watażka i domniemany zabójca Litwinienki z orderami od Putina

Kadyrow kultywuje wizerunek skromnego przywódcy i dobrego muzułmanina przywiązanego do tradycji (fot. ramzan-kadyrov.ru)
Kadyrow kultywuje wizerunek skromnego przywódcy i dobrego muzułmanina przywiązanego do tradycji (fot. ramzan-kadyrov.ru)

Za „aktywną działalność społeczną” i „wieloletnią sumienną pracę” prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nadał Order Honoru, jedno z najwyższych odznaczeń państwowych Rosji, przywódcy Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi – poinformowała służba prasowa Kremla. Odznaczony został też deputowany do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Andriej Ługowoj, którego władze Wielkiej Brytanii podejrzewają o zamordowanie Aleksandra Litwinienki.

Prezydent Czeczenii: Zaur Dadajew to rosyjski patriota i człowiek głęboko wierzący

– Rosyjski patriota i jednocześnie głęboko wierzący muzułmanin – tak prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow opisał Zaura Dadajewa podejrzanego o udział...

zobacz więcej

Putin według służby prasowej Kremla docenił „aktywną działalność społeczną” Kadyrowa i jego „wieloletnią sumienną pracę”. Dekret o nadaniu orderu prezydent FR podpisał w niedzielę. Informacje o odznaczeniu Kadyrowa zbiegły się w czasie z aresztowaniem przez sąd w Moskwie pod zarzutem zabójstwa lidera rosyjskiej opozycji demokratycznej Borysa Niemcowa jednego z dowódców gwardii przybocznej czeczeńskiego przywódcy Zaura Dadajewa.

Na mocy tego samego dekretu prezydenta FR Orderem za Zasługi wobec Ojczyzny II klasy uhonorowany został deputowany do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Andriej Ługowoj, którego władze Wielkiej Brytanii podejrzewają o zamordowanie w listopadzie 2006 roku w Londynie byłego oficera Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandra Litwinienki.

Tysiąc osób przesłuchano, gdy prezydent Czeczenii zgubił komórkę

Ponad 1000 osób zostało przesłuchanych przez policję w Czeczenii, gdy jej prezydent Ramzan Kadyrow podczas przyjęcia na otwarciu muzeum zgubił...

zobacz więcej

Rebeliant, który przeszedł na stronę Kremla

38-letni Kadyrow, były rebeliant, który przeszedł na stronę Moskwy, jest prezydentem Czeczenii od 2007 roku. Wcześniej przez dwa lata był premierem tej republiki na rosyjskim Północnym Kaukazie.

Uchodzi za faworyta Putina. W 2004 roku w wyborach prezydenckich w Rosji kierował jego sztabem wyborczym w Czeczenii. Powtarza, że jest „bez reszty oddany” Putinowi. – Nigdy nie zdradzę Putina, nigdy go nie zawiodę. Przysięgam na Najwyższego – szybciej 20 razy umrę. Jestem mężczyzną i szanuję Putina jako odważnego człowieka, prawdziwego mężczyznę i mądrego polityka – oznajmił.

Twarde rządy Kadyrowa

Władzę w republice Kadyrow sprawuje twardą ręką. Obrońcy praw człowieka oskarżają go o łamanie praw człowieka, stosowanie tortur, a nawet zabójstwa polityczne. Zarzucają mu też przymusową islamizację Czeczenii. Zamordowana w październiku 2006 roku dziennikarka niezależnej „Nowej Gaziety” Anna Politkowska utrzymywała, że w swoim domu w miejscowości Centoroj Kadyrow urządził więzienie dla przeciwników swojej rodziny. Zarzucała mu także inspirowanie morderstw i udział w burdach. Za główne źródło jego dochodów uważała porwania ludzi dla okupu.

W październiku 2009 roku Kadyrow wygrał proces wytoczony stowarzyszeniu Memoriał za to, że obarczyło go odpowiedzialnością za śmierć czeczeńskiej obrończyni praw człowieka, Natalii Estemirowej.

Ramzan Kadyrow z rodziną na kanapie (fot. ramzan-kadyrov.ru)
Ramzan Kadyrow z rodziną na kanapie (fot. ramzan-kadyrov.ru)

„Skromny” przywódca i przykładny muzułmanin

Kadyrow kultywuje wizerunek skromnego przywódcy i dobrego muzułmanina przywiązanego do tradycji. Odbył pielgrzymkę do Mekki. Przyznaje się tylko do posiadania niewielkiego mieszkania i kilkuletniej łady. Zaleca muzułmankom zakrywanie głowy chustą. Jest ojcem sześciorga dzieci.

W styczniu po ataku dżihadystów na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu oświadczył, że uważa za osobistych wrogów wszystkich, którzy popierają prawo francuskiego tygodnika i innych tytułów do obrażania uczuć religijnych 1,5 mld muzułmanów.

Gwardia przyboczna Kadyrowa była w szpicy wojsk wysłanych przez Kreml do Osetii Południowej, zbuntowanego regionu Gruzji, w 2008 roku. Uczestniczyła też w putinowskiej inkorporacji Krymu w 2014 roku. Kadyrow kategorycznie zaprzecza, jakoby zamierzał uczestniczyć w wyborach prezydenta Rosji.

Ramzan Kadyrow na spotkaniu z Władimirem Putinem (fot. ramzan-kadyrov.ru)
Ramzan Kadyrow na spotkaniu z Władimirem Putinem (fot. ramzan-kadyrov.ru)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej