RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„UE niegotowa na dalsze sankcje wobec Rosji. Niektórzy cały czas mają nadzieję na dobrą wolę ze strony Kremla”

Barack Obama i Donald Tusk (fot. flickr.com/ NASA HQ PHOTO/European Parliament)
Barack Obama i Donald Tusk (fot. flickr.com/ NASA HQ PHOTO/European Parliament)

Najnowsze

Popularne

– Europa nie jest gotowa na dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z „New York Timesem”. Artykuł ukazał się w dniu spotkania Tuska z prezydentem Barackiem Obamą.

„Nie mamy partnera ważniejszego od Europy”. Gratulacje Obamy dla Tuska

Prezydent USA Barack Obama pogratulował szefowi polskiego rządu wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej, a włoskiej minister spraw...

zobacz więcej

Tusk określił aneksję Krymu jako „jedno z wielu” zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego. – Obawiam się, że Rosja chce odbudować kontrolę nad całą Ukrainą – ocenił.

Jego zdaniem, niektórzy przywódcy cały czas mają nadzieję na dobrą wolę ze strony Kremla i dodał, że należy pozbyć się iluzji. Jednocześnie zadeklarował, że UE nie jest gotowa na wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji. Jeszcze w lutym Tusk zapowiadał, że będzie konsultował z przywódcami państw UE możliwość rozszerzenia obostrzeń wobec Moskwy. Od tego czasu Tusk nie wypowiadał się jednoznacznie na ten temat.

Przygotowanie przed wizytą?

Rozmowa z Tuskiem ukazała się w poniedziałkowym wydaniu „NYT”. Tego samego dnia Donald Tusk odbędzie szereg spotkań w Waszyngtonie. Przed spotkaniem z Obamą w trakcie roboczego lunchu będzie rozmawiał z jego zastępcą Joe Bidenem. Choć sytuacja na Ukrainie będzie bez wątpienia głównym tematem rozmów, nie należy się spodziewać ogłoszenia decyzji w sprawie działań odwetowych wobec Rosji.

Na razie bez ostrzejszych sankcji wobec Rosji? UE wyczekuje

Ostrożny optymizm Unii Europejskiej w sprawie Ukrainy i słabnący apetyt na zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Tak można podsumować dwudniowe,...

zobacz więcej

W sprawie ukraińskiego kryzysu szef Rady Europejskiej, wraz z kilkoma unijnymi liderami, konsultował się niedawno z amerykańskim prezydentem podczas wideokonferencji. We wspólnym oświadczeniu napisano, że istnieje związek między sankcjami wobec Rosji, a pełnym wdrożeniem porozumienia o zawieszeniu broni.

Brak zgodności w UE

Ale zgodności w całej Unii Europejskiej w tej sprawie nie ma. Potwierdziło to nieformalne, weekendowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty w Rydze. Chodzi nie tylko o zaostrzenie restrykcji, ale i o przedłużenie tych sankcji gospodarczych, które wygasają w lipcu.

Co z umową handlową?

Kolejną kwestią, ważną w relacjach unijno-amerykańskich, jest negocjowana obecnie i wzbudzająca wiele kontrowersji umowa o wolnym handlu. Rozmowy w Białym Domu będą też dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego. Unia Europejska liczy na dostawy gazu skroplonego z USA.

Program wizyty nie przewiduje wspólnej konferencji prasowej przywódców UE i Stanów Zjednoczonych. Przed spotkaniem Obama i Tusk wygłoszą tylko krótkie oświadczenia.

We wtorek Donald Tusk odwiedzi Muzeum Holocaustu. Spotka się też z szefami misji dyplomatycznej Unii Europejskiej w Waszyngtonie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej