RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kampania: gwizdy na spotkaniu z prezydentem; Jarubas przeciw konwencji „przemocowej”; Duda chce więcej urodzeń

Do wyborów prezydenckich zostało niewiele ponad dwa miesiące. W sondażach nadal zdecydowanie prowadzi Bronisław Komorowski, ale konkurenci nie dają za wygraną. W niedzielę najbardziej zaciekła walka o głosy wyborców odbyła się w Małopolsce.

Komorowski rusza Bronkobusem. Duda w Londynie. Ogórek na Sejmiku Kobiet Lewicy

Prezydent Bronisław Komorowski ruszył z kampanią wyborczą. Przypomniał, że 5 lat temu ubiegał się o urząd w trudnych warunkach po katastrofie...

zobacz więcej

Prezydent rano spotkał się z prezydentem Słowacji, potem z wyborcami w Małopolsce. Do Krakowa Bronisław Komorowski dotarł dopiero około 19.00. Wcześniej zatrzymał się w Nowym Targu.

– Cieszę się, że możemy się spotkać po to, aby patrząc sobie prosto w oczy powiedzieć: Polska to jest wielka rodzina – mówił prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z wyborcami w Nowym Targu.

W Nowym Targu na wiecu przeciwnicy obecnego prezydenta zakłócali spotkanie gwizdami.

Prezydent wolałby uniknąć drugiej tury. Zwycięstwo w przedbiegach ma mu zapewnić zakrojona na szeroką skalę kampania wyborcza i tzw. bronkobusy, które w sobotę ruszyły w Polskę.

Duda w Londynie: nie chcę, by kolejne pokolenie Polaków rodziło się za granicą

- Jeżeli nie będzie naprawy w Polsce w wielu dziedzinach, wyjedzie młode pokolenie, a kolejne urodzi się już za granicą - przekonywał kandydat PiS...

zobacz więcej

„Chciałbym, aby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci”

W niedzielę Małopolska była w centrum zainteresowania też innych kandydatów. Wczesnym popołudniem Andrzej Duda, kandydat na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości rozdawał kwiaty krakowiankom na Rynku Głównym.

– Pamiętajmy o tym, że kobiety są naszym wielkim skarbem. To są m.in. mamy. Chciałbym, aby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci – mówił w Krakowie Andrzej Duda.

Przeciwnicy ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego podczas spotkania prezydenta z wyborcami w Nowym Targu (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Przeciwnicy ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego podczas spotkania prezydenta z wyborcami w Nowym Targu (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Jarubas: jestem jedynym kandydatem środowiska samorządowego

– Samorząd zasługuje na to, aby głowa państwa miała taki swoisty mecenat ustawodawczy nad problematyką samorządową – ocenił Kandydat PSL na...

zobacz więcej

Jarubas przeciw tzw. konwencji przemocowej

Później w Krakowie, tym samym miejscu, gdzie o głosy zabiegał Duda, pojawił się Adam Jarubas, oficjalny już kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wcześniej na Lubelszczyźnie odwiedził pacjentki szpitala, gdzie zapewnił, że jako prezydent nie podpisze tzw. konwencji przemocowej.

– Cała ta warstwa gender, czy kwestia płynnego podejścia do płci, do jej społeczno-kulturowego, a nie biologicznego charakteru jest dla mnie nie do przyjęcia, w związku z czym nie podpisałbym tego dokumentu – mówił Jarubas.

Ogórek: trzeba rozmawiać. Kandydatka SLD nie chce, by „dyplomację zastąpiły czołgi”

Szybkie przyjęcie ustawy o in vitro, podpisanie konwencji antyprzemocowej i zwiększenie praw kobiet - m.in. o tych punktach swojego programu...

zobacz więcej

Ogórek: wszyscy wyborcy są dla mnie ważni

Magdalena Ogórek, kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej Dzień Kobiet spędziła z mieszkańcami zachodniej Polski, gdzie zabiegała o głosy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

– Dlaczego nie idzie pani w Manifie? – pytano kandydatkę SLD. – Bo jestem tu, w Zielonej Górze. Wszyscy wyborcy są dla mnie tak samo ważni, niezależnie od płci – odpowiedziała.

Twój Ruch na Manifie

Na Manifie nie zabrakło za to kandydatów lewicy wywodzących się z Twojego Ruchu. Kandydujący na prezydenta Janusz Palikot ocenił, że politycy PiS i PO stwarzają atmosferę zagrożenia wojną i tym samym wciągają kraj w konflikt. Jego zdaniem patriotyzm nie oznacza tylko umierania za Polskę, ale życie dla Polski. Palikot powiedział, że poddanie się to nie jest kolaboracja, tylko „sprytne wyczekanie na moment, w którym można będzie odzyskać niepodległość i uchronić, utrzymać zasoby”.

Magdalena Ogórek w Zielonej Górze (fot. PAP/Lech Muszyński)
Magdalena Ogórek w Zielonej Górze (fot. PAP/Lech Muszyński)

„Nigdy więcej wojny”. Palikot wzywa do umiaru w sprawie Rosji

Do umiaru w wypowiedziach dotyczących Rosji wezwał w sobotę Janusz Palikot. Kandydat na prezydenta przestrzega przed budowaniem napięcia i – jak to...

zobacz więcej

Wanda Nowicka, która była obecna na łódzkiej Manifie mówiła, że kobiety w Polsce wciąż muszą domagać się wszelkich praw dotyczących życia prywatnego, zawodowego i publicznego. Apelowała o szybką pozytywną decyzję prezydenta w sprawie ratyfikacji europejskiej konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, a uczestniczki Manify skandowały: „Bronek – podpisz”.

Na krakowskiej Manifie była Anna Grodzka. Posłanka, którą jako swoją kandydatkę wystawiła Partii Zieloni, powiedziała, że Manifach uczestniczy każdego roku, dlatego nie traktuje tego jako części swojej kampanii wyborczej.

– Hasła, które niesie Manifa – równość, miłość - to są hasła potrzebne nam wszystkim, całemu polskiemu społeczeństwu i za tymi hasłami warto pikietować – oceniła Grodzka.

Duda nie ufa CBOS-owi. „Czekam na sondaż, który pokaże, że mam minus pięć procent”

– Czekam na sondaż, który pokaże, że mam minus pięć procent, a pan prezydent Bronisław Komorowski ma 110 proc. poparcia – powiedział kandydat PiS...

zobacz więcej

Bronisław Komorowski zdecydowanie prowadzi

Z ostatniego sondażu opublikowanego przez serwis ewybory.eu wynika, że wybory wygrałby Bronisław Komorowski z wynikiem 50,8 proc. Drugie miejsce z wynikiem 22,6 proc. przypadłoby Andrzejowi Dudzie. Magdalena Ogórek z ponad 6 proc. poparciem wyprzedziłaby nie tylko Adama Jarubasa, ale też Pawła Kukiza, o ile ten zdąży z zebraniem 100 tys. podpisów pod swoją kandydaturą. Pozostali kandydaci mogą liczyć na poparcie w granicach błędu statystycznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej