RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nigdy więcej wojny”. Palikot wzywa do umiaru w sprawie Rosji

Janusz Palikot rozmawia z wyborcami (fot. Twitter)
Janusz Palikot rozmawia z wyborcami (fot. Twitter)

Do umiaru w wypowiedziach dotyczących Rosji wezwał w sobotę Janusz Palikot. Kandydat na prezydenta przestrzega przed budowaniem napięcia i – jak to określił – „niepotrzebnych kontrowersji” w naszej polityce zagranicznej. Palikot rozpoczyna w internecie kampanię pod hasłem „Nigdy więcej wojny”.

Koniec klubu Twojego Ruchu. Wystąpił z niego nawet Janusz Palikot

zobacz więcej

Politycy PiS i PO stwarzają atmosferę zagrożenia wojną i tym samym wciągają kraj w konflikt – powiedział Janusz Palikot. Jego zdaniem patriotyzm nie oznacza tylko umierania za Polskę, ale życie dla Polski.

– Trzeba wyraźnie powiedzieć: nie ma absolutnie zgody na to, żeby zarówno PiS, jak i PO pchały Polskę do wojny, do jakiegoś konfliktu – powiedział Palikot na konferencji prasowej w sobotę w Lublinie.

Jego zdaniem liderzy tych partii, w tym przedstawiciele polskich władz, stwarzają atmosferę zagrożenia Polski wojną. Przypomniał w tym kontekście, że m.in. marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział szkolenia dla posłów i senatorów na poligonie wojskowym - o czym informowały także zagraniczne media – i że szkoleń takich na wypadek wojny chciała też posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

„Nigdy więcej wojny”

– Polsce dzisiaj to nie grozi, ale jeśli będziemy w sposób tak niemądry, tak głupi wciągali Polskę w tego typu konflikt, nie mając żadnych, najmniejszych, racjonalnych szans na bezpośrednią konfrontację wojskową, to to nieszczęście możemy oczywiście sprowokować – powiedział Palikot.

– Tworzeniu atmosfery bliskiej wojny chcę powiedzieć nie. Nigdy więcej wojny – dodał.

Jego zdaniem politycy nie mogą zapominać, czym naprawdę jest wojna. Przypomniał, że „w tej absurdalnej rzezi jaką była II wojna światowa” zginęły miliony ludzi, a Polska straciła 50 proc. majątku narodowego. Palikot podkreślił, że Warszawa po wojnie została ostatecznie odgruzowana dopiero w 1972 r., a Polska „wciąż się odbudowuje i w sensie ludzkim, i materialnym po tych katastrofalnych stratach”.

Janusz Palikot obiecuje, że nigdy więcej wojny:

Palikot: Duda oszukuje ludzi. Nowicka: prezydent ma problemy z podpisaniem konwencji

zobacz więcej

„Patriotyzm nie polega tylko na czynie zbrojnym”

Palikot zapowiedział, że nie weźmie udziału w „szkoleniach bojowych” dla posłów.

– Jak sobie wyobrażam, że mieliby mnie bronić pani Pawłowicz z panem Niesiołowskim i jeszcze z Ryszardem Kaliszem, no to naprawdę wolę się od razu poddać i niech mnie aresztują i wsadzą do więzienia. To już byłaby groteska – dodał Palikot.

Zdaniem Palikota polski patriotyzm nie polega tylko na czynie zbrojnym, a „Polski się nie broni tylko ofiarą z krwi, ale broni się właśnie nie dając się zabić i nie dając zniszczyć polskich miast, nie dając obrócić tego wszystkiego w ruinę”.

– Będę namawiał każdego, żeby nie ginął za Polskę, tylko żeby żył dla Polski. Żyć dla Polski, budować dla Polski, tworzyć dla Polski, a nie umierać dla Polski. Nie pomniki a fabryki ocalą naszą przyszłość narodową – mówił.

W ocenie Palikota wielu Polaków zgadza się z tym. – Inaczej niż niektórzy liderzy PO i PiS ludzie nie chcą w Polsce wojny, nie chcą pakowania się w tego typu awanturę i uważają, że patriotyzm nie sprowadza się tylko do tego, żeby zginąć za ojczyznę – podkreślił.

Palikot powiedział, że poddanie się to nie jest kolaboracja, tylko „sprytne wyczekanie na moment, w którym można będzie odzyskać niepodległość i uchronić, utrzymać zasoby”.

– Mówię to nie dlatego, że dzisiaj jest jakieś zagrożenie, ale żeby w debacie na ten temat widać było różne perspektywy, a nie tylko jedną – zbrojną, już nie mówiąc o tym, że zupełnie nieuzasadnioną ze względu na tragiczny stan naszej armii – zaznaczył.

Komorowski: Polski nie stać na puste obietnice. „Wybierz zgodę i bezpieczeństwo”

„Wybierz zgodę i bezpieczeństwo” – to hasło wyborcze Bronisława Komorowskiego, zaprezentowane na sobotniej konwencji w Warszawie. Prezydent...

zobacz więcej

„Kampania prezydenta to przykład cynizmu”

Na pytanie jak ocenia hasło kampanii Bronisława Komorowskiego „Wybierz zgodę i bezpieczeństwo”, Palikot powiedział, że tak jak w kampanii do Parlamentu Europejskiego PO chce „strachem przed wojną zdobyć popularność”.

– To przykład cynizmu. Bronisław Komorowski przez te pięć lat niewiele zrobił, żeby Polska była naprawdę bezpieczna, bo nie podjął odpowiednich działań w sprawie wejścia do strefy euro, w sprawie zmiany polityki gospodarczej, głębszej integracji europejskiej, zwiększenia wymiany handlowej z Niemcami. To są prawdziwe składniki bezpieczeństwa – powiedział Palikot.


Komorowski rusza Bronkobusem. Duda w Londynie. Ogórek na Sejmiku Kobiet Lewicy [RELACJA]

źródło:
Zobacz więcej