RAPORT

Wojna na Ukrainie

1 nowa wiadomość

Komorowski rusza Bronkobusem. Duda w Londynie. Ogórek na Sejmiku Kobiet Lewicy

– Nie stać nas na chaos i nie stać nas na eksperymenty polityczne. Polska potrzebuje dzisiaj zgody i bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo i zgoda w Polsce zależą dzisiaj od wyborczych wyników - i od tych teraz w tej kampanii i w następnej - mówił w sobotę podczas konwencji Bronisław Komorowski, który zaprezentował swój program i hasło wyborcze. Brzmi ono właśnie: „Wybierz zgodę i bezpieczeństwo”. Andrzej Duda gościł w Londynie, a Magdalena Ogórek na Sejmiku Kobiet Lewicy. Kampania prezydencka rozgorzała na dobre.

Choć wydarzeniem dnia była konwencja Bronisława Komorowskiego w warszawskiej hali Expo, inni kandydaci nie próżnowali. Specjalnie dla Was redakcja portalu tvp.info zebrała najważniejsze cytaty, newsy i komentarze dotyczące sobotnich wydarzeń kampanii.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
22:02 07.03.2015
W niedzielę Bronkobus, którym podróżuje ubiegający się o reelekcję prezydent, pojedzie do Małopolski. Bronisław Komorowski ma spotkać się z mieszkańcami Nowego Targu i Krakowa.
22:01 07.03.2015
Wieczorne spotkanie Komorowskiego z sympatykami na miejskim rynku było ostatnim sobotnim punktem rozpoczętego tego dnia objazdu kraju przez prezydenta w ramach kampanii wyborczej.
21:59 07.03.2015
W spotkaniu z prezydentem wzięło udział ok. tysiąca mieszkańców Starachowic. Skandowano: „Nasz prezydent – Komorowski” i „Pierwsza tura!”. Komorowski rozmawiał z wyborcami, rozdawał też autografy.
W spotkaniu z prezydentem wzięło udział ok. tysiąca mieszkańców Starachowic (fot. TVP Info)
21:54 07.03.2015
Jak mówił Komorowski, w ostatnich latach w kwestii programu państwa dla rodziny wydarzyło się wiele dobrego. – Dlatego chciałbym, aby przyszła kadencja była w sposób szczególny nastawiona na kwestie bezpieczeństwa z jednej strony, ale z drugiej strony – na dobry start młodych ludzi w dorosłe życie. To jest coś, czego Polsce najbardziej potrzeba – powiedział prezydent.

Jak wyjaśniał, „wchodzi w życie drugie pokolenie wolnej Polski”. – To, które wyrosło już w wolnej ojczyźnie, dla którego reguły życia, reguły gry, funkcjonowania w państwie demokratycznym są zrozumiałe i oczywiste. Trzeba im pomóc w dobrym starcie w życie, trzeba wykorzystać te niebywałe szanse, które mamy teraz, kiedy jesteśmy nie tylko członkiem Unii Europejskiej, ale beneficjentem wielu systemów finansowania krajów na dorobku – podsumował Komorowski.
21:52 07.03.2015
Prezydent nawiązał do swojego wystąpienia podczas konwencji w Warszawie na temat programu „Start dla młodych”. – Mówiłem o tym, że jest konieczny ogólnopolski program - dobry start młodych ludzi w dorosłe życie – przypomniał.

Zdaniem Komorowskiego, w ostatniej kadencji udało się zbudować całościowy, kompleksowy program dla rodziny, który „owocuje powolnym, ale jednak przezwyciężaniem kryzysu demograficznego”.

– Chyba generalnie młodzi ludzie w Starachowicach sobie radzą nie najgorzej, bo mają najmłodszego prezydenta w skali całej Polski (25-letniego Marka Materka – red.) – mówił Komorowski.
W Starachowicach prezydent Prezydent nawiązał do swojego wystąpienia podczas konwencji w Warszawie (fot. TVP Info)
20:02 07.03.2015
- Chciałbym, aby przyszła kadencja była szczególnie nastawiona na kwestie bezpieczeństwa z jednej strony, ale z drugiej – na dobry start młodych ludzi w dorosłe życie – mówił w Starachowicach prezydent. – To jest coś, czego Polsce najbardziej potrzeba – podkreślił.

– Przyjechałem, żeby serdecznie państwa prosić o poparcie, o oddanie na mnie głosów w zbliżających się wyborach. Po raz pierwszy jako prezydent, ale w Starachowicach byłem wiele razy w różnych innych rolach, rożnych sytuacjach – mówił Komorowski do zgromadzonych.
20:01 07.03.2015
Przed godz. 20.00 prezydent Bronisław Komorowski dotarł do Starachowic. To drugi przystanek Bronkobusa w trasie po Polsce.
17:33 07.03.2015
Z Piaseczna Bronisław Komorowski ma pojechać do Starachowic (woj. świętokrzyskie).
Bronkobus w drodze (fot. PAP/Jacek Turczyk)
17:30 07.03.2015
W Piasecznie od burmistrza miasta Komorowski otrzymał miód, na osłodę kampanii i przyszłego wyborczego zwycięstwa. W mieście m.in. rozdawał autografy i fotografował się z mieszkańcami.
16:59 07.03.2015
– Jestem pewien, że tutaj w Piasecznie zgoda zbudowała bardzo wiele. To widać w tym mieście i mam nadzieję, że w dalszym ciągu zgoda będzie tworzyła dobry klimat do rozwiązywania wielu problemów, które są jeszcze przed nami. Nie ma innej możliwości rozwiązywania spraw na poziomie ogólnokrajowym, na poziomie samorządu niż poprzez współpracę i chociażby minimalną zgodę – podkreślił Komorowski.

Prezydent dodał, że cieszy się, że może tu w Piasecznie powtórzyć hasło kampanii Zgoda i bezpieczeństwo”. – To jest cel nie tylko kampanii, to są nasze polskie marzenia – dodał Komorowski.
Prezydent Bronisław Komorowski z wizyta w Piasecznie (fot. PAP/Jacek Turczyk)
16:55 07.03.2015
Bronisław Komorowski powiedział, że hasło „Zgoda i bezpieczeństwo” ma swoje zastosowanie także w Polsce lokalnej, w samorządach.

– To także bezpieczeństwo w życiu codziennym, w różnych aspektach. Bo przecież mamy lęki o dzieci, pracę, zdrowie. Chcemy się czuć bezpieczni. Jednym ze źródeł bezpieczeństwa jest to, czy potrafimy ze sobą współpracować. Tam, gdzie jest współpraca, musi być zgoda. Tak jest w wielu samorządach, tak jest w wielu społecznościach lokalnych – mówił prezydent.
Spotkanie Bronisława Komorowskiego z mieszkańcami Piaseczna (fot. PAP/Jacek Turczyk)
16:26 07.03.2015
– To ważne spotkanie, bo pierwsze z całej długiej, wielkiej serii spotkań, które będą moim udziałem po wyruszeniu z Warszawy, z takiego pięknego wydarzenia, które miało otworzyć ten etap kampanii wyborczej. Ruszam w całą Polskę. Ruszam dzisiaj do województwa świętokrzyskiego, potem dalej do Małopolski, Cieszę się, że mogłem zacząć ten rajd przez Polskę właśnie tutaj, od Piaseczna, od miasta które jest mi bardzo bliskie – powiedział do mieszkańców Piaseczna Bronisław Komorowski.
Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną podczas wizyty w Piasecznie (fot. PAP/Jacek Turczyk)
16:14 07.03.2015
W Piasecznie prezydenta przywitał burmistrz miasta. Bronisław Komorowski podziękował za serdeczne przyjęcie. – Dziękuję za serdeczne słowa i dziękuję, że zechcieliście państwo przyjść na spotkanie z kandydatem na prezydenta – powiedział Komorowski.

– Cieszę się, że mogłem zacząć ten rajd po Polsce od Piaseczna – dodał Komorowski. – Zgoda i bezpieczeństwo to są nasze marzenia – powiedział prezydent, przypominając hasło swojej kampanii.
16:04 07.03.2015
Bronkobus z prezydentem Bronisławem Komorowskim przybył po godz. 16.00 do Piaseczna. To pierwszy przystanek na trasie.
15:37 07.03.2015
– Bardzo się cieszę, że pan prezydent przypomniał sobie właśnie, w przededniu wyborów prezydenckich, o tym, że należy zmienić prawo. Mówił dzisiaj o tym donośnie – powiedziała kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek, komentując konwencję Bronisława Komorowskiego.

Jak dodała, prezydent przypomniał sobie także o przedsiębiorcach i młodych ludziach. – Mogę tylko ubolewać, że stało się to dopiero teraz, a przez pięć lat kosztowało to wszystkich Polaków 860 mln zł. Szkoda, że te najważniejsze rzeczy , te które potrzebne są Polakom, czyli zmiana prawa, dzieją się dopiero teraz – podkreśliła Magdalena Ogórek.
15:30 07.03.2015
Jednocześnie w sobotę wyjechało 16 innych autobusów z działaczami Platformy Obywatelskiej, by zabiegać o poparcie dla kandydata.
15:23 07.03.2015
Prezydent Bronisław Komorowski i szef sztabu Komorowskiego Robert Tyszkiewicz wyruszają z Warszawy Bronkobusem w objazd po Polsce.
Bronkobus wyruszył w objazd po Polsce (fot. PAP/Jacek Turczyk)
15:09 07.03.2015
Z przymrużeniem oka przypominamy niektóre wypowiedzi urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
14:57 07.03.2015
Adam Bielan (Polska Razem) powiedział, że konwencja Bronisława Komorowskiego podobała mu się do momentu przemówienia prezydenta. Jak powiedział, „to był najsłabszy moment”.
14:38 07.03.2015
– Prezydent Bronisław Komorowski mówi o zgodzie, ale nie kreował jej przez 5 lat; udawał, że nie widzi całych, wielkich grup społecznych – tak kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda skomentował konwencję i hasło prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jak powiedział, „prezydent miał swoją szumnie zapowiadaną konwencję”. – Ja w tym czasie rozmawiam z Polakami na Wyspach Brytyjskich, wczoraj spotykałem się w województwie świętokrzyskim. Dla mnie spotkania to najważniejszy element mojej kampanii wyborczej – podkreślił Duda.
Duda o konwencji i haśle Komorowskiego: prezydent nie kreował zgody przez ostatnie lata (fot. PAP/Rafał Guz)
14:30 07.03.2015
Janusz Palikot chce konfrontacji z Bronisławem Komorowskim.

14:28 07.03.2015
Po konwencji Bronisław Komorowski wsiądzie do Bronkobusu i ruszy w Polsce. Najpierw odwiedzi Piaseczno i Starachowice.
14:26 07.03.2015
„Zgoda i bezpieczeństwo” to hasło wyborcze Bronisława Komorowskiego.
14:22 07.03.2015
Na zakończenie wystąpienia Bronisław Komorowski stwierdził, że obecnie kontynuujemy zapoczątkowane 25 lat temu budowanie wolnego, nowoczesnego i suwerennego państwa. – Do tego potrzebne jest silne i konsekwentne przywództwo. Musimy przecież iść odważnie dalej, bo dzisiaj decydujemy nie tylko o kolejnych 25 latach naszej wolności, decydujemy o losie regionu, bo taka jest nasza polska pozycja. Decydujemy – co warto podkreślać – o losie naszych dzieci – przekonywał.
W warszawskiej Hali Expo prezydent Komorowski zaprezentował swój program wyborczy i hasło kampanii (fot. PAP/Jacek Turczyk)
14:17 07.03.2015
Poparcia Magdalenie Ogórek udzielił szef frakcji socjalistów w Europarlamencie, Sergiej Staniszew. - Jest symbolem zmiany i energii młodego pokolenia Polek i Polaków - powiedział bułgarski polityk.

14:13 07.03.2015
Trzeba być ślepym, by nie widzieć, że żyjemy w złotym okresie dla Polski - przekonywał Bronisław Komorowski.
14:08 07.03.2015
Bronisław Komorowski wierzy w młodzież.

14:01 07.03.2015
– Nie możemy zmarnować nadchodzących lat. Będziemy pracować na rzecz dalszej modernizacji Polski – powiedział Bronisław Komorowski w hali Expo w Warszawie.

13:57 07.03.2015
Janusz Palikot atakuje Bronisława Komorowskiego.

13:53 07.03.2015
Bronisław Komorowski ostrzejszy.
13:51 07.03.2015
– Nie stać nas na chaos i eksperymenty polityczne. Polska potrzebuje zgody i bezpieczeństwa. Wybierzcie zgodę i bezpieczeństwo! – zaapelował Bronisław Komorowski.
13:45 07.03.2015
- Zgoda stanowi gwarancję naszego bezpieczeństwa. Nie musi oznaczać wspólnoty poglądów. To umiejętność powstrzymywania się od konfliktów. Wspólnej pracy prezydenta, rządu i samorządu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Konwencja ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego w Warszawie (fot. PAP/Jacek Turczyk)
13:43 07.03.2015
Bronisław Komorowski dziękuje prof. Władysławowi Bartoszewskiemu: Był moim starostą w obozie internowania.
13:41 07.03.2015
Ewa Kopacz: Mamy trudne czasy. Przy Bronisławie Komorowskim Polska będzie bezpieczna.
Premier Ewa Kopacz przemawia na konwencji (fot. PAP/Jacek Turczyk)
13:33 07.03.2015
- To nie są czasy dla debiutantów i polityków kierowanych z drugiego fotela - powiedziała premier Ewa Kopacz na konwencji Bronisława Komorowskiego.
13:26 07.03.2015
Symbolem kandydatury Bronisława Komorowskiego jest biało-czerwony kotylion.

13:19 07.03.2015
– Pytają mnie niektórzy: „dlaczego Ty tak popierasz Komorowskiego?”. W rozmowach to słyszę. Ja mówię: „słuchajcie, przecież ja mam 94. rok życia, on będzie pięć lat prezydentem, przynajmniej on, a nie kto inny mnie pochowa – żartował Władysław Bartoszewski na konwencji Bronisława Komorowski.
13:13 07.03.2015
Magdalena Ogórek ostro o Bronisławie Komorowskim.

13:08 07.03.2015
Magdalena Ogórek wierzy, że uda się przerwać konflikt na Ukrainie.

13:06 07.03.2015
Magdalena Ogórek na IV Sejmiku Kobiet Lewicy: Chcę przekazać słowa otuchy tym bezimiennym bohaterkom, które zmagają się z przemocą i mobbingiem.

13:03 07.03.2015
– Znamy się już wiele lat, było nawet tak, że byłem kiedyś Twoim szefem. Bycie prezydentem Polski to wielki, największy zaszczyt dla Polaka, ale także ogromne wyzwanie i odpowiedzialność – mówił Jerzy Buzek na konwencji Bronisława Komorowskiego. – Dzisiaj z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że popieram Ciebie jako kandydata na prezydenta Polski – dodał.
13:00 07.03.2015
Janusz Palikot zbiera podpisy pod listą poparcia przed wejściem do stacji metra Centrum.

12:58 07.03.2015
Nasz jedynak w NBA Marcin Gortat również popiera Komorowskiego.

12:51 07.03.2015
– Możemy sięgać wyżej niż sięgały nasze marzenia – powiedział czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski na konwencji Bronisława Komorowskiego. Głos zabrał również aktor Wojciech Pszoniak.
12:47 07.03.2015
Duda obiecuje zmiany w polityce fiskalnej, żeby ułatwić Polakom prowadzenie działalności gospodarczej.

12:40 07.03.2015
– Jeżeli nie będzie naprawy w Polsce w wielu dziedzinach, wyjedzie młode pokolenie, a kolejne urodzi się już za granicą – przekonywał kandydat PiS Andrzej Duda podczas spotkania z Polakami w Londynie. Mówił również o „utrudnieniach dla przedsiębiorców”. – Najgorszą sprawą jest ZUS. Nikt nie zrobił tu dobrej zmiany od 1989 roku – stwierdził Duda.
12:40 07.03.2015
A Janusz Palikot obiecuje, że nigdy więcej wojny:
12:36 07.03.2015
Podczas kilkuminutowego wejścia prezydenta Bronisława Komorowskiego na podium zebrani skandują „Bronek!”
12:27 07.03.2015
Na konwencji Bronisława Komorowskiego premier Ewa Kopacz, która usiadła obok prof. Władysława Bartoszewskiego. Na sali także m.in. Krzysztof Materna, który był członkiem komitetu poparcia obecnego prezydenta przed przyspieszonymi wyborami w 2010 roku.

12:21 07.03.2015
Konwencja Bronisława Komorowskiego się opóźnia. Miała rozpocząć się o godz. 12.00.
12:18 07.03.2015
Podróżnik Roku National Geographic Aleksander Duda wspiera Bronisława Komorowskiego.

12:11 07.03.2015
Kandydat PiS Andrzej Duda spotkał się z Polakami w Londynie. Przekonywał ich, że ma pomysły, by zachęcić rodaków do powrotu do kraju.

12:04 07.03.2015
– Samorząd zasługuje na to, aby głowa państwa miała taki swoisty mecenat ustawodawczy nad problematyką samorządową – ocenił Kandydat PSL na prezydenta Adam Jarubas.
12:02 07.03.2015
SLD też nie próżnuje:
11:54 07.03.2015
Na konwencji jest już Władysław Bartoszewski:
11:53 07.03.2015
Bronisław Komorowski już w pełnej gotowości przed konwencją:
11:37 07.03.2015
Konwencja Komorowskiego rozpocznie się w południe w warszawskiej Hali Expo. Prezydent zaprezentuje na niej swój program wyborczy, a także hasło kampanii.

– Będziemy również prezentowali wizerunek, plakat wyborczy tej kampanii. Można powiedzieć, że kampania pana prezydenta Komorowskiego wchodzi w drugi etap takiej bardzo intensywnej, bezpośredniej, codziennej pracy z wyborcami - zapowiedział szef sztabu Komorowskiego, Robert Tyszkiewicz (PO).

W sobotę przedstawiony zostanie także komitet honorowy prezydenta.
11:30 07.03.2015
Później w sobotę prezydent Komorowski ma rozpocząć dwutygodniowy objazd „bronkobusem” po Polsce. W pierwszej kolejności uda się na spotkania z wyborcami w Piasecznie pod Warszawą, następnie pojedzie do Starachowic (woj. świętokrzyskie). Na niedzielę z kolei zaplanowano wizyty prezydenta w Nowym Targu i Krakowie (woj. małopolskie).

11:20 07.03.2015
Andrzej Duda udał się z kolei w sobotę do Londynu, gdzie spotka się z przedstawicielami Polonii. W planach ma rozmowy z rodzinami w polskiej szkole sobotniej, z pracownikami polskiej firmy budowlanej i z młodzieżą. Kandydat PiS na prezydenta spotka się także z kombatantami oraz zasłużonymi działaczami emigracyjnymi.

11:16 07.03.2015
Natomiast Magdalena Ogórek wystąpi w sobotę na zjeździe IV Sejmiku Kobiet Lewicy.

Ogórek w niedzielę odwiedzi województwo lubuskie, gdzie spotka się z mieszkańcami Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. W Zielonej Górze kandydatka SLD wesprze kandydaturę Jolanty Danielak na prezydenta Zielonej Góry.
Zobacz więcej