RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Noktowizory, hełmy, plastry. Londyn wyśle sprzęt wojskowy na Ukrainę

Michael Fallon, że armia ukraińska potrzebuje pilnie podstawowego wyposażenia (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)
Michael Fallon, że armia ukraińska potrzebuje pilnie podstawowego wyposażenia (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

Rząd brytyjski ogłosił w piątek, że dostarczy Ukrainie dodatkowego sprzętu wojskowego za 1,17 miliona dolarów. – Dostawy obejmą noktowizory, hełmy, sprzęt GPS i materiały opatrunkowe – poinformował brytyjski minister obrony Michael Fallon.

Podano to do wiadomości nazajutrz po wizycie, którą złożył w Kijowie brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond. Spotkał się on z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem. Pod koniec lutego Londyn zapowiedział wysłanie w najbliższych tygodniach na Ukrainę personelu wojskowego do pomocy w szkoleniu wojska ukraińskiego.

Fallon wyjaśnił w Izbie Gmin, że po wielu miesiącach konfliktu z ukraińskimi separatystami armia ukraińska potrzebuje pilnie podstawowego wyposażenia. – Celem naszego wsparcia w postaci sprzętu nieśmiercionośnego jest pomoc w zapobieżeniu większej liczbie ofiar po stronie ukraińskiej i w polepszeniu sytuacji w terenie – oświadczył brytyjski minister.

Przed dwoma tygodniami brytyjski premier David Cameron obiecał wysłanie na Ukrainę 75 instruktorów wojskowych do szkolenia żołnierzy piechoty. Cameron wyjaśnił, że brytyjski personel wojskowy pozostanie z dala od strefy konfliktu zbrojnego i będzie szkolił wojsko ukraińskie w takich dziedzinach, jak zwiad, logistyka, taktyka piechoty i pierwsza pomoc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej