Czesi gromadzą zapasy. Praga boi się o dostawy energii?

Czesi gromadzą zapasy (fot. freeimages.com)

Czesi postanowili zwiększyć rezerwy państwowe. Z reguły stosowny urząd robi to na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, takich jak powodzie, niedostatki w dostawach energii elektrycznej czy gazu. Tym razem powodów decyzji nie podano.

Kaliningrad gotowy na blokadę. „Kartofli starczy na 100 dni”

Żywności będzie w bród, ale wystąpią problemy z energią. Kryzys krymski i zapowiadane przez Brukselę unijne sankcje budzą niepokój w obwodzie...

zobacz więcej

Czeski Urząd Rezerw Państwowych postanowił zwiększyć zapasy zmagazynowanej żywności. Jego rzecznik Jakub Linka w wypowiedzi dla Czeskiego Radia dokładniej określił zakres tej decyzji. – W tym roku ogłosimy przetarg publiczny na dostawy tysiąca ton mięsa mrożonego, 180 ton konserw mięsnych. Ponadto chcemy zwiększyć rezerwy roślin strączkowych, mleka w proszku, wędlin, a także ryżu i soczewicy – wyliczał.

Rzecznik wyjaśnił przy tym, że magazyny rezerw państwowych dysponują zapasami cukru, masła i różnego rodzaju zbóż zaledwie na trzy dni. Również na nie zostanie rozpisany przetarg. Urząd odpowiada także za zapasy ropy. W tej chwili jej zasoby powinny wystarczyć Czechom na 95 dni.

źródło:
Zobacz więcej