RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polacy będą ćwiczyć z Amerykanami strzelanie z Patriotów

Wyrzutnia systemu Patriot (fot. Wikipedia/cc)
Wyrzutnia systemu Patriot (fot. Wikipedia/cc)

Najnowsze

Popularne

Stu amerykańskich żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach z polską armią, które odbędą się w naszym kraju po koniec marca. Głównym celem manewrów będzie przećwiczenie obrony przeciwlotniczej. Będzie to także okazja do przetestowania słynnego systemu Patriot.

Niesamowite zdjęcie polskiego MiG–a nad Bałtykiem robi furorę w internecie

MiG–29 jest wyjątkowo urodziwym samolotem, a na opublikowanym w czwartek przez NATO zdjęciu prezentuje się szczególnie spektakularnie. To jeden z...

zobacz więcej

Amerykanie przyślą na ćwiczenia także 30 pojazdów. Jak powiedział IAR komandor Janusz Walczak z Ministerstwa Obrony Narodowej, będą to duże i bardzo ważne manewry o charakterze szkoleniowym. Będą częścią operacji Atlantic Resolve, polegającej na zwiększeniu obecności wojskowej na wschodniej flance NATO. Wyjątkowość ćwiczeń ma polegać na wykorzystaniu systemu przeciwrakietowego Patriot.

Na razie nie podano, na którym z poligonów odbędą się ćwiczenia. Mają potrwać nawet kilkanaście dni.

Do Polski trafi bateria Patriotów, która zwykle stacjonuje w amerykańskiej bazie w Niemczech.

Polskie MiG-i już na Litwie. Będą pilnować nieba nad Bałtykiem

Cztery polskie samoloty MiG–29 z bazy w Mińsku Mazowieckim trafiły na litewskie lotnisko w Siualiai (Szawle). Myśliwce będą pełniły natowską misję...

zobacz więcej

Patrioty z polskimi podzespołami

Z systemu obrony powietrznej Patriot korzysta kilkanaście armii świata. To najbardziej znany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Ciekawostką jest, że podzespoły do niego produkuje bydgoska firma Teldat.

Jedna rakieta Patriot ma ponad pięć metrów długości i waży prawie tonę. Pociski służą do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W zależności od modelu pocisk może razić cele w odległości do 160 kilometrów.

Rakiety Patriot były po raz pierwszy wykorzystywane przez Amerykanów podczas wojny w Zatoce Perskiej.

Wzmocnienie polskiej obrony powietrznej zestawami krótkiego zasięgu Patriot było warunkiem, jaki Polska postawiła zgadzając się na umieszczenie bazy amerykańskiego systemu obrony balistycznej. W ramach umowy zwartej w 2008 r., od pięciu lat do Polski przyjeżdżały w celach szkoleniowych zestawy z pociskami w wersjach szkoleniowej i bojowej. Amerykanie ćwiczyli m.in. na poligonie w Ustce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej