RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Doniesienie do prokuratury na ministra finansów. Resort nakłaniał do kontrolowania przedsiębiorców?

Do warszawskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra finansów Mateusza Szczurka. O przekroczenie uprawnień oskarża go Związek Pracodawców i Przedsiębiorców Rzeczpospolitej.

Zawiadomienie wpłynęło o Prokuratury Rejonowej Śródmieście-Północ w Warszawie. Dotyczy przekroczenia uprawnień. Według Związku Pracodawców ministerstwo miało nakłaniać urzędników fiskusa do prowadzenia kontroli tak, aby kończyły się karami dla przedsiębiorców.

Związek uważa, że istnieje podejrzenie popełnienia przestępstw przez ministra Szczurka oraz innych pracowników ministerstwa – m.in. podsekretarza stanu Jacka Kapicy.

Dowodem w sprawie jest notatka z „Protokołu z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z dnia 4 listopada 2014 r. w Izbie Skarbowej w Opolu”, która została przekazana do ZPP z anonimowego źródła. Stwierdza ona, że „urzędy skarbowe, które będą miały najwyższy procent kontroli negatywnych w skali kraju, zostaną pozbawione pracowników kontroli podatkowej”, a „celem na 2015 r. jest wzrost dochodów budżetowych, wzrost kontroli okresów bieżących i wzrost kontroli pozytywnych”.

Skojarzenie z „erą stalinowską”

„Podejście Ministerstwa Finansów do kontroli polskich przedsiębiorców kojarzy mi się z erą stalinowską i słynną maksymą „Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie” – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. „Doskonale rozumiemy rolę Ministerstwa Finansów i wiemy, że jego przedstawiciele, w osobie Ministra czy Podsekretarza, mogą zwiększać ilość kontroli. Jednak nie mogą prowadzić nierzetelnych kontroli, których jedynym celem jest zwiększenie wpływów budżetowych kosztem uczciwych przedsiębiorców” – dodaje.

Ministerstwo odpiera zarzuty przedsiębiorców, podkreślając że są absurdalne i mijają się z prawdą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej