RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spór o 6-latki. „Zepsuliśmy dobrze funkcjonujący system przedszkolny”; „Ten start jest bardziej udany”

– Nie ma nic złego w edukacji dzieci, ale powinna być ona wykonana bardzo starannie. To, co się teraz dzieje, to sztywny obowiązek szkolny. Nie ma warunków do edukacji przez ruch – oceniła naukę 6-latków w polskich szkołach Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznika Praw Rodziców, która była gościem programu „Minęła dwudziesta” w TVP Info. Joanna Mucha z PO stwierdziła z kolei, że niższy wiek szkolny służy wyrównaniu szans szkolnych.

Rodzice chcą odroczenia startu szkolnego dzieci. Koalicja za odrzuceniem obywatelskiego projektu

zobacz więcej

PO i PSL opowiedziały się w środę w Sejmie za odrzuceniem w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szkolny dla 6-latków i przywracającego rodzicom prawo do decydowania, kiedy dziecko rozpocznie naukę. Za dalszą pracą nad projektem są PiS i SLD oraz KPSP. Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznika Praw Rodziców stwierdziła, że 6-latki mogą i powinny się uczyć, ale w polskich szkołach nie ma do tego warunków. – Zepsuliśmy bardzo dobrze funkcjonujący system przedszkolny. Sześciolatki nie idą do szkoły dlatego, że to dobre dla nich, ale by szybciej szły do pracy – mówiła.

„Ten start jest bardziej udany”

Według Joanny Muchy z PO najważniejszy argument w tej kwestii jest taki, ze dzieci które mają braki edukacyjne i pochodzą z różnych środowisk i rodzin dysfunkcyjnych dzięki tej reformie i temu, że rok wcześniej pójdą do szkoły, ten deficyt zaczynają także rok wcześniej uzupełniać. – Ten start w dorosłe, dziecięce życie jest bardziej udany. Im szybciej dostają tę porcję edukacji, tym więcej się mogą nauczyć – mówiła. Dodała, że wielu rodziców wysłało swoje dzieci rok wcześniej do szkoły i jest tym rozwiązaniem zainteresowanych, a cofanie reformy wprowadziłoby chaos. – Niższy wiek szkolny służy wyrównywaniu szans szkolnych – podkreślała. Elbanowska stwierdziła natomiast, że w Polsce poprawia się statystyki kosztem dzieci, a reforma nie sprawia, że równamy poziomem do Europy Zachodniej.


ZOBACZ CAŁY PROGRAM „MINĘŁA DWUDZIESTA”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej