Raport

#FabrykahejtuPO

Tysiące chętnych na szkolenie wojskowe. WKU rozpoczęła rejestrację ochotników

Rejestracja ochotników na wojskowe szkolenie trwa od 1 marca, ale – jak mówi doradca szefa MON, generał Bogusław Pacek – zainteresowanie jest bardzo duże. – Zapisy idą w tysiące – pierwszy tysiąc pojawił się już pierwszego dnia – zdradza generał Pacek. Osoby między 18. a 50. rokiem życia, które czują potrzebę sprawdzenia się w armii, mogą zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień w miejscu swojego zamieszkania.

Armia modernizuje się na potęgę. „Rosną możliwości rażenia”

- W minionym roku udało się w pełni wydać pieniądze przeznaczone na modernizację techniczną armii – powiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek....

zobacz więcej

Od 1 marca każdy mężczyzna podlegający powszechnemu obowiązkowi obrony może ochotniczo zgłaszać się do swojej macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień, by złożyć akces do odbycia szkolenia wojskowego. Taką samą deklarację mogą składać także kobiety zainteresowane odbyciem szkolenia.

Pacek przypomina jednocześnie, że obowiązek obrony ojczyzny jest zapisany w Konstytucji, a wobec tego państwo musi nauczyć obywateli, w jaki sposób, w razie potrzeby, tej ojczyzny bronić. –Nie może każdy przygotowywać się do obrony państwa według własnego pomysłu – uważa generał Pacek.

– Każdy, kto spełnia wymagania wiekowe i chce w przyszłości odbyć wojskowe przeszkolenie, może przez najbliższe tygodnie przyjść do WKU. W trakcie rozmowy można od razu zadeklarować, co chciałoby się w armii robić – tłumaczy pułkownik Tomasz Szulejko ze Sztabu Generalnego.

Wojskowy od razu zastrzega, że wizyta w WKU nie oznacza biletu do armii, ani natychmiastowego skierowania na szkolenie. –Chcemy sprawdzić poprzez tę akcję, na jaki potencjał od obywateli możemy liczyć – mówi pułkownik Szulejko.

Ogórek pomysł na Polskę. Obniżyć podatki, utworzyć armię ochotniczą i napisać prawo od nowa

Napisanie prawa od nowa, ułatwienia w zakładaniu działalności gospodarczej, utworzenie ochotniczej armii na kształt gwardii narodowej - tego między...

zobacz więcej

Kierownictwo resortu obrony szacuje, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni będzie już wiadomo, jak wielu ochotników zgłosiło się do Wojskowych Komend Uzupełnień.

WKU czeka też na rezerwistów, którzy jeszcze nie zostali wezwani na tegoroczne szkolenia. Oni również mogą się zarejestrować i czekać na powiadomienie z wojska.

Kto może zgłosić się na wojskowe szkolenie

Do przeszkolenia do wojskowej służby przygotowawczej mogą się zgłaszać chętni w wieku od 18 do 50 lat. Gdyby przeszkolenie chciały przejść osoby, które służyły już w wojsku, górny limit wieku wynosi 60 lat. – Zachęcamy wszystkich. Zdarzają się przypadki, że zgłaszają się też osoby starsze niż 60 lat. Nie możemy im odmówić pozytywnej motywacji, dlatego zapisujemy każdego – dodał Pacek.

Równolegle z akcją skierowaną do ochotników trwa również coroczna kwalifikacja wojskowa. Tu do WKU zgłaszają się przede wszystkim 19-latkowie. Komisja lekarska nadaje im kategorię wojskową, na podstawie której automatycznie trafiają do rezerwy osobowej naszej armii.

Berlin dostarczy polskiej armii czołgi. Zgodnie z umową

Niemcy dotrzymają umowy o przekazaniu polskiej armii czołgów Leopard 2. Realizacja umowy jest kontynuowana – oświadczył rzecznik niemieckiego...

zobacz więcej

Wojskowi zapewniają, że przykładają wielką wagę do tego przedsięwzięcia i chce unikać nieporozumień związanych z interpretacją przepisów - dlatego do każdego z wojewódzkich sztabów wojskowych jego zarząd SG wyśle oficera, by w spornych sytuacjach dawali „interpretację autentyczną” przepisów, na podstawie których dokonuje się rejestracji.

Pawłowicz chce do wojska

– Niedoróbki na początku były, ale to naturalna sytuacja – przyznał gen. Pacek. Dziennikarze pytali o niedawną wypowiedź poseł Krystyny Pawłowicz (PiS), która twierdziła, że wkrótce po uruchomieniu rejestracji dzwoniła do Wojskowej Komendy Uzupełnień na warszawskiej Ochocie, gdzie odesłano ją z kwitkiem mówiąc, że nie ma nowych przepisów.

Gen. Krzysztof Domżalski poinformował, że jego przełożony polecił mu wyjaśnić tę sytuację. Jak dodał, przepisy o służbie wojskowej nie uległy zmianie. - Zgodnie z prawem posłowie nie podlegają służbie wojskowej. Nie wiem, ile lat ma pani poseł - wygląda młodo. Chcemy zaprosić ją do WKU, by okazać szacunek parlamentarzyście i wszystko wyjaśnić - dodał gen. Pacek.

Samolot wielozadaniowy F16 (fot. wikipedia.org)

Gen. Skrzypczak: Putin nie będzie szukał zaczepek z Polską

– Polsce nic nie grozi, bo Putin nie odważy się na konfrontację z NATO, bo ma świadomość, że NATO jest na tyle silne, na tyle zdeterminowane, żeby...

zobacz więcej

Będą szkolenia weekendowe i wakacyjne?

Wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak mówił w lutym, w rozmowie z radiem RMF FM, że Ministerstwo Obrony Narodowej jest ciekawe jaka będzie skala odpowiedzi, ponieważ wiele osób czuje potrzebę przeszkolenia. – Kiedy zobaczymy jaka jest skala, to przygotujemy odpowiedni program - mówił.

Możliwe są zarówno szkolenia weekendowe, ale też tygodniowe, wakacyjne, o ile zgłaszający się wyrażą taką wolę – mówił minister.

To elementarne szkolenie. Jak tłumaczy w RMF FM szef MON Tomasz Siemoniak, jest ono odpowiedzią na zainteresowanie wyrażane przez wielu zwłaszcza młodych Polaków, którzy nie chcą zostać zawodowymi żołnierzami, a od czasu gdy zlikwidowano pobór powszechny, nie mają okazji powąchać wojskowego prochu.

źródło:
Zobacz więcej