Szerokie „zaplecze” poparcia Komorowskiego

Bronisław Komorowski na spotkaniu ze środowiskiem twórców (fot.PAP/Jacek Turczyk)

Kolejni sportowcy, artyści, lekarze, naukowcy, samorządowcy zasilają szeregi komitetów poparcia kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na spotkaniu z twórcami kandydat PO podpisał petycję Obywateli Kultury.

Nie jestem politykiem, jestem pediatrą, ale jestem też człowiekiem, który chce żyć w normalnym kraju, a Bronisław Komorowski jest tego gwarancją. Mam dosyć wyboru mniejszego zła, wszyscy, którzy stają do wyborów są dobrzy, ale Komorowski jest zdecydowanie najlepszy i dlatego go popieram – powiedział na spotkaniu w Szczecinie kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii dziecięcej Pomorskiej Akademii Medycznej Tomasz Urasiński

Z kolei dyrygent i chórmistrz Paweł Osuchowski stwierdził, że popiera Komorowskiego, bo widzi „deficyt osobowości, za którymi idą doświadczenie i dokonania”. – A Komorowski to taka właśnie postać. To jedyny kandydat, na którego należy oddać głos – podkreślił.

Szerokie poparcie

W zachodniopomorskim komitecie poparcia dla Komorowskiego znalazło się 51 osób. Wśród nich są lekarze m.in. specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych prof. Krzysztof Marlicz; kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej PAM prof. Piotr Gutowski, dyr. Szpitala Klinicznego nr 1 PAM Maria Ilnicka-Mądry, psycholog Michał Kawecki.

Komorowskiego wsparli też artyści m.in. dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie Adam Opatowicz, dyrygent London Symphony Orchestra Paweł Kotla, aktor Michał Janicki.

W komitecie są też dyrektorzy i naukowcy wyższych uczelni m.in. były rektor Politechniki Szczecińskiej prof. Franciszek Gronowski, były dyr. Wojewódzkiego Archiwum Państwowego prof. Kazimierz Kozłowski, rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Turystycznej Elżbieta Marszałek, wykładowca Akademii Morskiej w Szczecinie, a zarazem były prezes zarządu Morskich Portów Szczecin - Świnoujście Andrzej Montwiłł.

Poparcia kandydatowi PO udzielili również sportowcy: wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski Marek Kolbowicz; piłkarz i trener Robert Dymkowski.

Łodzianie też swój komitet mają

Honorowy Komitet Poparcia dla Komorowskiego zaprezentowano również w Łodzi. W jego skład weszły 42 osoby, w tym m.in.: byli piłkarze ŁKS - Mirosław Bulzacki i Marek Chojnacki oraz Widzewa - Sławomir Chałaśkiewicz i Tomasz Muchiński.

Spośród sportowców jest również b. mistrzyni Europy w siatkówce Małgorzata Niemczyk. W komitecie znaleźli się także piosenkarze - Krzysztof Cwynar i Bogusław Mec. Są również lekarze, samorządowcy, prawnicy, ekonomiści i nauczyciele.

O kulturze z Komorowskim

Z kolei na spotkaniu z twórcami w Warszawie, Bronisław Komorowski zapowiedział podjęcie starań na rzecz zwiększenia środków na polską kulturę – z obecnych 0,53 do 1 procenta PKB.

Chciałem w sposób bardzo zdecydowany opowiedzieć się za ideą, która jest obecna w kręgach ludzi kultury polskiej, sztuki, ale i w kręgach politycznych, szczególnie osób zarządzających obszarami ważnymi z punktu widzenia kultury - za pomysłem jednego procenta z budżetu państwa polskiego, przeznaczonego na kulturę polską – powiedział Komorowski na spotkaniu z przedstawicielami środowisk kultury, zorganizowanym w Arkadach Kubickiego.

Komorowski zaznaczył, że nie tylko chce tę ideę wesprzeć, ale i jest „zdecydowanie nastawiony na to, aby spróbować naprawdę ją zrealizować, bo to jest w zasięgu możliwości”. – Jest powszechnym przekonaniem w Polsce, że kultura musi korzystać z mecenatu państwa – podkreślił Komorowski.

Kandydujący na urząd prezydenta marszałek Sejmu podpisał na spotkaniu z artystami petycję Obywateli Kultury - ruchu obywatelskiego - w sprawie zwiększenia nakładów na kulturę do co najmniej 1 proc. w budżecie państwa.

Według danych resortu kultury, z budżetu państwa na kulturę przeznacza się obecnie 0,53 proc. PKB, tj. ok. 2,3 mld zł.

img
Podczas spotkania Bronisław Komorowski podpisał petycję Obywateli Kultury (fot.PAP/Jacek Turczyk)

źródło: