RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Gangsterskie państwo”, Putin „niezdolny do wyrzutów sumienia”. Brytyjski „The Times” ostro o Rosji

„The Times” ostro skrytykował „gangsterską” Rosję Putina. (fot. PAP/EPA/YURI KADOBNOV/POOL)
„The Times” ostro skrytykował „gangsterską” Rosję Putina. (fot. PAP/EPA/YURI KADOBNOV/POOL)

Rosja to „państwo gangsterskie”, Władimir Putin jest „niezdolny do wyrzutów sumienia”, a „na wyjaśnienie zabójstwa Borysa Niemcowa nie mamy raczej co liczyć”. To tezy ostrego komentarza redakcyjnego w poniedziałkowej brytyjskiej gazecie „The Times”.

Tłumy na marszu ku pamięci Niemcowa. „Rosja bez Putina”

Nawet 45 tys. osób wzięło w niedzielę w Moskwie udział w marszu poświęconym pamięci zabitego w piątek w nocy opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa....

zobacz więcej

„Za Stalina czołowi wrogowie państwa dostawali choćby pokazowy proces. Za Putina - giną od kul na ulicy” - to pierwsze zdanie komentarza.

Propaganda komunistyczna

Brak tu bezpośredniego wskazania na winowajcę, ale dziennik pisze o propagandzie współczesnej Rosji, która przypomina tę komunistyczną. „Głosi ona, że krytycy reżimu to zdrajcy, zasługujący na śmierć” - czytamy w tekście.

Gazeta przypomina, że Niemcow krytykował domniemaną korupcję wokół igrzysk w Soczi, z 2014 roku.. I przywołuje jego twardą postawę wobec strategii Putina na Ukrainie.

Niewyjaśnione przypadki

Dziennik pisze też, że nadzieje na ukaranie winnych są nikłe. I wylicza inne niewyjaśnione do dziś przypadki: między innymi śmierć dziennikarki Anny Politkowskiej.


Służby oferują 3 mln rubli za informacje o zabójstwie Niemcowa
„Putin zasugerował, że morderstwo jest prowokacją. To obraźliwy odruch człowieka, który wydaje się niezdolny do wyrzutów sumienia. Przekształcił on Rosję w państwo gangsterskie. To się nie zmieni, dopóki nie odejdzie” - czytamy w „The Times”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej