RAPORT

Wojna na Ukrainie

Służby oferują 3 mln rubli za informacje o zabójstwie Niemcowa

W Moskwie w niedzielę odbywa się marsz pamięci Niemcowa (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
W Moskwie w niedzielę odbywa się marsz pamięci Niemcowa (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Komitet Śledczy Rosji zapowiedział, że każda osoba posiadająca informacje o okolicznościach śmierci Borysa Niemcowa może otrzymać 3 mln rubli nagrody (ok. 182 tys. zł). Tymczasem w Moskwie odbywa się marsz pamięci zabitego polityka.

Samochód do czyszczenia ulic i tajemniczy pasażer. Jest nagranie z zabójstwa Niemcowa

zobacz więcej

Niemcow został zastrzelony w nocy z piątku na sobotę na jednym z mostów w centrum Moskwy. Nieznany sprawca lub nieznani sprawcy oddali do niego kilka strzałów z pistoletu. Cztery kule trafiły opozycyjnego polityka w plecy. Zmarł na miejscu.

Śledczy prowadzący dochodzenie w sprawie zabójstwa Niemcowa ogłosili w niedzielę, że na osoby posiadające informacje mogące pomóc w złapaniu zabójcy lub zabójców czeka duża nagroda pieniężna. Służby gwarantują także pełną anonimowość informatorom.

Kilka wersji

Pojawił się także rysopis podejrzanego: jest to mężczyzna o wzroście ok. 170–175 cm i ciemnych, krótkich włosach. Był ubrany w dżinsy i brązowy sweter. Portret powstał na podstawie zeznań dwóch kluczowych świadków zdarzenia, w tym kobiety. która towarzyszyła politykowi - Anny Duryckiej.

W sobotę KŚR ogłosił, że bierze pod uwagę cztery wersje zabójstwa Niemcowa. Pierwsza ma być związana z radykalnymi islamistami, druga z jego działalnością biznesową. Śledczy mówili także o „ukraińskim śladzie”, prowokacji mającej zdestabilizować sytuację w Rosji oraz osobistych porachunkach.

Tłumy na marszu ku pamięci Niemcowa. „Rosja bez Putina”

Nawet 45 tys. osób wzięło w niedzielę w Moskwie udział w marszu poświęconym pamięci zabitego w piątek w nocy opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa....

zobacz więcej

Więcej pytań niż odpowiedzi

Na razie w sprawie zabójstwa Niemcowa jest więcej pytań niż odpowiedzi. Rosyjska telewizja państwowa TV Centr opublikowała w sobotę wieczorem nagranie z kamery monitoringu, która zarejestrowała moment morderstwa polityka. Pojawia się na nim m.in. tajemniczy pojazd do sprzątania ulic, zza którego w pewnym momencie wychodzi jakiś człowiek i wsiada do przejeżdżającego obok samochodu osobowego. Pojawiają się także doniesienia, że zabójca lub zabójcy Niemcowa strzelali ze schodów prowadzących na przeprawę.

Tymczasem śledczy przesłuchali kluczowego świadka – ukraińską modelkę Annę Durycką, która towarzyszyła Niemcowowi w feralną noc. Obecnie kobieta jest zamknięta w mieszkaniu pod ochroną policji.

W niedzielę w Moskwie odbywa się marsz pamięci Borysa Niemcowa. Ulicami stolicy Rosji przechodzi według organizatorów nawet 70 tys. osób.

Putin: zrobimy wszystko, by zabójcy Niemcowa zostali ukarani. Śledczy przedstawili pięć hipotez

zobacz więcej

Putin: ukarzemy ich

W sobotę kondolencje matce zabitego polityka złożył także Władimir Putin, który był głównym obiektem krytyki Niemcowa. „Borys Niemcow zostawił swój ślad w historii Rosji, polityce i życiu społecznym” – ogłosił w sobotę prezydent Rosji. Zapowiedział, że „zostanie zrobione wszystko by organizatorzy i sprawcy podłego i cynicznego morderstwa zostali ukarani”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej