RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Borys Niemcow zastrzelony w centrum Moskwy. Dostał cztery strzały w plecy

Jeden z liderów rosyjskiej opozycji Borys Niemcow nie żyje. Były wicepremier został zastrzelony w piątek wieczorem w centrum Moskwy, w pobliżu Kremla. Władimir Putin potępił zabójstwo Niemcowa, twierdząc, że „mogła to być prowokacja”. Opozycyjni politycy nie mają wątpliwości, że jest to mord polityczny.

Do zabójstwa doszło około godz. 23.40 (21.40 w Polsce) na Dużym Moście Moskworeckim, przylegającym do Wasiliewskiego Spusku, będącego przedłużeniem Placu Czerwonego. Rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin poinformował, że do Niemcowa oddano co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu.

Z kolei służba prasowa MSW poinformowała, że na miejscu zbrodni znaleziono sześć łusek. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy. Sprawców nie schwytano.

Opozycjonista był w towarzystwie swojej znajomej, prawdopodobnie mieszkanki Kijowa. 24-latka nie ucierpiała. Została przesłuchana przez policję.

Niemcow na dwie godziny przed śmiercią udzielił wywiadu rozgłośni Echo Moskwy. Mówił m.in. o planach zorganizowania przez opozycję dużej demonstracji w rosyjskiej stolicy.

Putin: to mogła być prowokacja

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że zastrzelenie Niemcowa „wygląda na zabójstwo na zlecenie” i „mogło być prowokacją”. Polecił szefom tak zwanych resortów siłowych, by osobiście kontrolowali śledztwo. Putin przekazał kondolencje rodzinie Niemcowa.

„To zabójstwo polityczne”, mordercy „zapłacą wysoką cenę”

Aleksiej Kudrin, były minister finansów Rosji powiedział, że zabójstwo Niemcowa jest straszną tragedią, którą należy za wszelką cenę wyjaśnić. Natomiast były premier i partyjny kolega Niemcowa, Michaił Kasjanow oświadczył, że zabójcy zapłaconą wysoką cenę za swój uczynek.

Bliski przyjaciel zamordowanego polityka, lider ruchu Solidarność Ilja Jaszyn oświadczył, że nie ma żadnych wątpliwości, że jest to zabójstwo polityczne. Jaszyn ujawnił, że Niemcow przygotowywał do druku raport „Putin i wojna”, w którym przedstawił dowody na udział sił zbrojnych Rosji w wojnie na Ukrainie.Niemcow – zagorzały krytyk polityki Putina

55-letni Borys Niemcow uważany był za jedną z najważniejszych postaci rosyjskiej opozycji. Ostro krytykował politykę prezydenta Władimira Putina, zwłaszcza zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję.

W niedzielę, wspólnie z blogerem Aleksiejem Nawalnym, byłym premierem Michaiłem Kasjanowem i byłym więźniem politycznym Michaiłem Chodorkowskim, planował w Moskwie pierwszą w tym roku dużą demonstrację przeciwko polityce Putina. Agencja Interfax podała, powołując się na śledczych, że zabójstwo Niemcowa mogło być prowokacją przed manifestacją przeciwników Kremla.
teraz odtwarzane
Grzegorz Ślubowski z Polskiego Radia o Borysie Niemcowie

„Dla mnie ważna jest Ukraina, ale ważniejsza jest Rosja

Borys Niemcow był jednym z bardziej znanych rosyjskich polityków. W latach 90. był bliskim współpracownikiem Borysa Jelcyna. Na przełomie lat 1997/98 pełnił funkcję wicepremiera. Ostatnio był deputowanym parlamentu Obwodu Jarosławskiego z ramienia Republikańskiej Partii Rosji – Partii Narodowej Wolności. To m.in. on organizował marsze niezgody po wygranych przez Władimira Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Borys Niemcow był „w całkowitej opozycji” do rządów Putina – mówił w rozmowie z TVP Info Grzegorz Ślubowski z Polskiego Radia. Jak dodał, polityk był „w kompletnej krytyce do rządu, do tego co się dzieje, przekonany, że Rosja zmierza do jakiejś przepaści, że to jest polityka, która doprowadzi do jakiejś katastrofy”.

Dziennikarz wspomina słowa Niemcowa, w których deklarował: „jestem patriotą rosyjskim, rosyjskim politykiem”. W wywiadzie opozycjonista podkreślał, że nie może popierać sankcji wobec Rosji, bo „oczywiście dla mnie ważna jest Ukraina, ale ważniejsza jest Rosja”. Jak podkreślił Ślubowski, widział on, że polityka Putina idzie ku jakiejś katastrofie i starał się to jakoś zmienić, m.in. poprzez bliską współpracę z Aleksiejem Nawalnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej