RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomyłka przy in vitro: klinika w Policach zostanie zamknięta

Klinika w Policach, w której doszło do pomyłki podczas zabiegu in vitro, została zamknięta. Decyzję w tej sprawie podjął Senat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W wyniku błędu popełnionego przez placówkę, jej pacjentka urodziła nie swoje dziecko.

Kto winny błędu przy in vitro? Kierownik kliniki nie zgadza się z oświadczeniem dyrekcji szpitala

zobacz więcej

Feralny zabieg in vitro przeprowadzono w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu w szpitalu w Policach, który jest częścią szpitala klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Była to jedna z klinik realizujących rządowy program in vitro.

Dziecko urodziło się z wadami wrodzonymi. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań genetycznych okazało się, że DNA dziecka różni się od DNA matki. Dziecko trafiło również do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Pary będą się leczyć w innych klinikach

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zlecił kontrolę w klinice, w której doszło do skandalu. W wyniku tej kontroli klinika ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego straciła kontrakt na zabiegi in vitro.

- Pary, które leczyły się w placówce, musimy przenieść do innych klinik. Jednocześnie złożyłem zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia błędu medycznego – mówił min. Arłukowicz.

„Zawinił czynnik ludzki”

Zdaniem prof. Stanisława Radowickiego, krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii, zawinił czynnik ludzki. – W wyniku kontroli ustaliliśmy, że w tym przypadku doszło do błędu technicznego o znamionach błędu medycznego – powiedział

Teraz „Głos Szczeciński” poinformował, że klinika zostanie zamknięta. Taką decyzję podjął Senat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej