RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Neutralna Finlandia wstąpi do NATO? „Powinniśmy trzymać otwarte drzwi”

Obowiązkowi służby wojskowej podlega każdy dorosły Fin (fot. wikimediacommons)
Obowiązkowi służby wojskowej podlega każdy dorosły Fin (fot. wikimediacommons)

Najnowsze

Popularne

– Powinniśmy trzymać otwarte drzwi do NATO – oświadczył prezydent Finlandii. Wypowiedź Sauli Niinistö trafiła na czołówki fińskich i szwedzkich mediów. Można przypuszczać, że demonstracje siły Moskwy wobec sąsiadów wpłynęły na zmianę poglądów fińskich polityków.

Finlandia boi się Rosji? Prezydent: NATO jest jedną z opcji

„Władze Finlandii są coraz bardziej zaniepokojone działaniami Rosji i poważnie rozważają przyłączenie się do NATO” – pisze „Washington Post”....

zobacz więcej

Finlandia – podobnie jak Szwecja, określająca się jako kraj neutralny i starająca utrzymywać jak najlepsze stosunki z Rosją – jest coraz bardziej zaniepokojona postępowaniem sąsiedniego kraju. Wspólna granica, mająca 1340 km, jest nie do zabezpieczenia przez państwo dysponujące w okresie pokoju siłami zbrojnymi liczącymi 22 tysiące ludzi.

Otwarte drzwi do NATO, o których mówi prezydent Finlandii, nie oznaczają, że kraj jest gotowy rezygnować z neutralnego statusu i szybko wchodzić w północnoatlantycką strukturę obronną.

Rosja pręży muskuły, fińscy politycy zmieniają zdanie

Można jednak przypuszczać, że pokazy agresywności Moskwy wobec sąsiadów wpłyną na zmianę poglądów fińskich polityków.

W fińskim społeczeństwie żywa jest pamięć wojen z Rosją. W latach 1939-1940 tzw. wojna zimowa zakończyła się utratą przez Finów ich historycznej krainy Karelii. W wyniku konfliktu 1941-1944 utracili m.in. dostęp do Morza Barentsa z niezamarzającym portem Petsamo, obecnie rosyjską Pieczengą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej